Пријава/Регистрација | Форум |Редакција |Претплата

Pisali ste



АЛИГАТОРОВА КРУШКА ЗА САЛАТУ

Драги „Забавниче”, имам једно питање на које верујем да можеш да одговориш. Да ли је авокадо воће или поврће?

Унапред хвала.
ДАНИЈЕЛА из Оџака



Дрво авокада, Persea americana, вишегодишња је дрвенаста, тропска биљка која потиче из Средње и Јужне Америке, где је почела да се узгаја 8000 година пре наше ере, највише на тлу данашњег Мексика и Калифорнијие. Његов велики укусни плод, налик на велику крушку, негдашње краљевско воће Маја, у Европу је стигао тек после освајачких похода на пределе јужноамеричког континента. Иако воће, авокадо се у исхрани користи као додатак уз месо или као слани оброк.
Крушколики плод с великом коштицом у средини и грубом храпавом кором расте између овалних листова, дугачких око десет до дванаест центиметара, на стаблу високом двадесетак метара. Због облика и храпаве коже Британци су га назвали „алигаторова крушка”. За употребу је најбољи када је благо мек на притисак. Испод храпаве коре налази се право обиље хранљивих и укусних, али нискокалоричних састојака. У њему има беланчевина, масти, угљених хидрата, бета-каротена, минерала попут бакра, калцијума, магнезијума, те витамина Це, Бе, Е. Најчешће се користи као поврће за разне салате, предјела, преливе.


СПАСОНОСНА КРВ

Занима ме како бродоломник може да преживети у мору без хране и питке воде?

НЕНАД
Љиг



Рибља крв једина може да омогући бродоломнику опстанак на мору ако нема залихе хране и слатке воде. У њој има довољно чисте воде која ће бубрезима омогућити да обаве посао. Морска вода не сме да се пије! У литри морске воде растворено је око 35 грама разних врста соли. Одраслом човеку дневно је потребно до три литра воде, укључујући ту и воду садржану у храни. Ако би се пила морска вода у организам би се унело око 100 грама соли на дан, а да би се та со избацила из тела потребно је много више слатке воде но што је дневно попијемо.


НАЈДУЖИ ОДЈЕК

Постоји нешто што ме одавно занима, а „Забавник” можда зна. Колико може да траје ехо? Који је најдужи забележен одјек у свету?

ЛАНА САБАДОШ
Женева
Швајцарска

Светски рекорд у одјеку – 112 секунди – постављен је прошлог јануара у Шкотској, у једном војном складишту које више није у употреби. Тревор Кокс, професор акустике на Универзитету Салфорд крај Манчестера, снимио је ехо који је изазвао пуцањ из пиштоља у поменутом складишту дугачком колико и фудбалско игралиште, широком девет метара и са таваницом високом 13,5 метара. Хитац је са трећине дужине складишта испалио Коксов колега археолог Алан Килпатрик. Том приликом снимљени су звучни таласи уз помоћ микрофона; најдужи ехо, у трајању од 112 секунди, имао је фреквенцију од 125 херца. Занимљиво је да је претходни рекордни одјек, снимљен у Музеју Хамилтон, такође у Шкотској, трајао само 15 секунди.

ЦИПЕЛАМА
ПО НЕПРИЈАТЕЉУ


Занима ме ко је први употребио авионе у рату?

СИНИША
Баточина




Италија је прва у свету користила авионе у једном оружаном сукобу. Било је то у италијанско-турском рату у Либији 1911–1912. године. Авиони су употребљени за извиђање и одржавање везе између удаљених делова копнене војске, али и за напад бомбама на турске трупе. Први напад бомбама из авиона Италијани су извршили код села Аја Лара у Триполитанији. Тада су бомбе типа „ципела”, од два килограма, ношене у платненим врећама одакле су вађене и рукама, одока, бацане на непријатељске положаје, са 700 метара висине. Италија је у рат ушла са девет авиона, а на његовом крају располагала је с 28 летелица, док Турска у том рату уопште није користила авионе.

ВИСОК И ТРАЖЕН

Волела бих да знам који је живи глумац играо у највећем броју филмова?

КИКИ
Ратковац


Поред тога што је један од највиших живих глумаца (196 cm), Кристофер Ли, рођен као Кристофер Френк Карандини Ли, рођен у близини Лондона, 27 маја 1922. године, глумио је у највећем броју филмова снимљених за велико платно и мали екран. Славни глумац познат је као један од најупечатљивијих филмских тумача лика грофа Дракуле, али и божанског бића Сарумана у „Господару прстенова”. Сер Кристофер је, поред тога, и најчешће цитирани живи глумац, као и певач (углавном наратор) италијанске музичке групе ,,Rapsody of Fire” (такозвани симфонијски неокласични метал).
Према филмским статистикама, индијски глумац Адор Бази (1927–1990) глумио је у највећем броју филмова у историји кинематографије. Укупно – 550! Иако није познат поклоницима филма на Западу, он је у Индији био чувени комичар.

ПЕЦАРОШИ И ЕКОЛОГИЈА

Здраво „Забавниче”,
Код нас има доста пецароша на каналу. Чуо сам да та риба није здрава за јело, будући да људи свашта бацају у канале. Да ли је то истина?

ИЛИЈА
Угриновци



Чини се да си сам одговорио на то питање. Будући да људи свашта бацају у канале и реке, онда је извесно да се и риба (између осталог) храни том прљавштином и отпадом. Какво ли је њено месо?
Поплаве које су задесиле Србију овог пролећа показале су да су наше реке препуне ђубрета различите врсте. Али, то није само невоља наших река, већ и оних у иностранству, као и светског мора. „Забавник” је више пута писао о загађености светских вода због људске небриге и немилосрдног односа према природи. Непрегледни су морски вирови који настају од пластичних боца. Ако само помислимо колико свако од нас потроши тих боца сваког дана.... Млеко, вода, сокови, кафа, пиво... Све се то баца у воду. Штапићи за уши, кесе, а однедавно и такозване „паштете” за еспресо кафу – чине смеће које је тешко уништити. На пример, уочено је да су и морске корњаче у опасности. У телима све већег броја угинулих корњача истраживачи налазе запушаче поменутих пластичних боца које животиње гутају мислећи да су храна. Да не помињемо изливања нафте и других отрова. На теби је, дакле, да сагледаш у каквом је стању канал крај којег пецаш и донесеш одлуку да ли је риба која ту живи здрава за јело.