Пријава/Регистрација | Форум |Редакција |Претплата

Писали сте




ФУДБАЛ И РАТ


Да ли је тачно да је славни бразилски фудбалер Пеле зауставио један рат?

ЛЕОН СТОЈАНОВИЋ
Београд



У извесном смислу, тачно је. То је учинио играјући фудбал. Није био политичар. Реч је о дводневном прекиду рата (48 часова) који је вођен у Нигерији 1967. године. Пеле је требало да наступи у Лагосу, најнастањенијем граду Нигерије где је беснео грађански рат. Две зараћене стране договориле су се да због егзибиционе фудбалске утакмице на којој је, као и обично, блистао Пеле, на два дана прекину ратна дејства. Међутим, Пеле није био једини фудбалер који је зауставио рат. Дидије Дрогба као капитен фудбалске репрезентације Обале Слоноваче замолио је 2007. године зараћене стране у својој земљи да прекину сукобе због утакмице с Мадагаскаром. Предлог је одмах прихваћен. Том приликом Обала Слоноваче победила је са пет према нула.

РАЗЛИКА И У СНОВИМА

Често сањам, па бих волела да знам да ли жене и мушкарци (односно девојчице и дечаци) на исти начин сањају– сличне снове.

ЛЕНА ЛОНЧАРЕВИЋ



Не! То показује недавно истраживање професора Универзитета у Монтреалу. Истраживање снова трајало је чак једанаест година и обухватило је велики број испитаника. Испоставило се да жене чешће сневају снове који су испуњени страхом, снове у којима их неко прати у којима „умиру” или неко близак умре. Женске особе у сновима такође врло често беже од опасних или чудноватих животиња (најчешће змије, паукови, вукови...).
   Снови мушкараца мање су страшни, али су на одређени начин више испуњени акцијом. Извесно је да после пубертета, много чешће него жене, сањају како воде љубав. То је један од најупечатљивијих мушких снова. Поменуто испитивање навело је научнике да закључе како је сан о падању, пропадању кроз празан простор, заједнички за оба пола. Дакле, код жена снови могу да изазову претерану осећајност, а код мушкараца, уопштено говорећи, чак и грубост. Занимљиво је да снови зависе и од узраста. Између двадесете и тридесете године људи имају највише ноћних мора – по свој прилици због чињенице што тада бирају животни пут.

ПРИЗНАЊЕ, ЛЕК И ЗАЧИН

Молим вас да напишете нешто о ловору.

ЈЕЛЕНА
Крупањ


Ловор (Laurus nobilis) зимзелено је дрво из истоимене породице (Lauraceae) и може да нарасте до висине од 18 метара. Природно станиште ловора је Средоземље. Као зачин, као лек или као венац од давнина незаобилазан у нашим животима. Гранчице овог медитеранског дрвета, с карактеристичним листовима, биле су знак највеће части и славе још у античким временима. Венци од ловоровог лишћа вековима су украшавали главе победника на Олимпијским и Питијским играма у старој Грчкој.
   Легенда каже да су у познатом старогрчком пророчишту у Делфима жвакали ловоров лист или га палили па удисали његов мирисни дим, да би боље „видели” будућност. Такође, од давнина се преносе приче о лековитости ове биљке, а листови и бобице ловора заузели су веома важно место међу зачинима у већини савремених светских кухиња.
Данас су најпознатији медитерански и калифорнијски ловор. Пријатан мисис листова, који се стављају у супе, варива, маринаде, салате, јела
од меса, дивљачи, рибе потиче од етеричног уља које садржи око 50 одсто цинеола. Из ловоровог листа у храну улазе бројни минерали и витамини, међу којима су посебно значајни витамини А и Це, а од минерала гвожђе и мнаган, као и калцијум, калијум и магнезијум. Поред свих запажених лековитих својстава ловора, уочено је да он добро утиче и наше добро расположење.

БИЉКЕ БИРАЈУ МУЗИКУ


Занима ме да ли биљке реагују на музику?

ВEСНА
Кучево



Американка Дороти Рителек објавила је 1973. године невелику књигу под насловом „Звук музике и биљке” у којој је описала своје вишегодишње огледе и запажања о тој теми. Тако је, рецимо, запазила да биљке „воле” музику Јохана Себастијана Баха и, док је „слушају”, нагињу се према извору звука. Још више, међутим, оне воле звуке класичне индијске музике и тада готово да хоће обгрле звучнике. На џез музику такође добро реагују, бујније расту, док се од рок музике повлаче. Дороти Рителек је запазила да је чак и испаравање воде из биљака неупоредиво веће уз звуке рок музике него када им се емитује класична, индијска или џез музика.