Пријава/Регистрација | Форум |Редакција |Претплата

Писали сте



СВЕ(Т) БЕЗ ЛЕДА?

Занима ме шта би се догодило кад би се сви ледници на Земљи отопили?

НЕМАЊА
Куршумлија


Кад би се сви ледници претворили у течну воду – што је далека могућност – површина мора би порасла за готово 200 метара. Тада би нестало атлантске обале САД са свим великим градовима, а обална линија би се преместила до подножја Апалачких планина. Мексички залив стигао би до пола тока Мисисипија, а на Пацифику би било преплављено подручје до обалних планинских ланаца. Поплаве би избрисале велика насељена средишта Европе, Азије, Африке и Јужне Америке. Нестале би хиљаде острва. Уместо данашњих 71 одсто, море би покривало 85 до 90 процената Земљине површине. Велика језера на граници САД и Канаде спојила би се са Мексичким заливом у долини Мисисипија.



    Неколико мањих камених острва означавало би где су некада биле Велика Британија, Француска, Белгија и Холандија.  Шпанија и Италија би, од онога што би од њих остало, биле у мору које би се протезало у Африку до иза Сахаре. Са севера би мора продрла преко знатног дела Русије...
   Топљење ледника, које би довело до ове тешко замисливе катаклизне, трајало би хиљаде година.

УЛОВИ СУНЦЕ!


Драги „Забавниче”, занима ме соларна енергија па вас молим да ми кажете како се праве соларне плоче. Унапред хвала!

ПЕЂА, ВИШЕГРАД


Већина произвођача за израду соларних панела користи најпре силицијум. Његове кристалне плочице подвргавају се површинској дифузији како би се створила соларна ћелија. Због финоће израде оваква производња обично је скупа, али је за напајање појединих уређаја неопходна. Како би се извукла што већа употребљивост „уловљене” светлости, сирова плоча прекрива се антирефлексијским филмом направљеним од силицијум- нитрида, преко које ће на крају доћи плоча од стакла. Задња површина плочице премазује се сребрном пастом и повезује са околним ћелијама помоћу металних трака. Да би се створиле металне електроде које ће се повезати са силицијумом сребрна паста се греје док не достигне неколико стотина степени Целзијуса.



   Када је поступак готов, задња страна панела покрива се полимером. Постоји и „направи сам” врста соларних плоча, која заиста може да послужи као додатни извор енергије, када, на пример, желимо додатно да загрејемо стан. Израда је сложена, али могућа, а за њу су најпре потребне алуминијумске конзерве, неколико дасака и мало вештине.

СИТАН БИСЕР ДО БИСЕРА

Занима ме које су боје и где се ваде најређи бисери?

МИЛЕНА
Кладово


Зрно бисера просечно се нађе у једној од хиљаду отворених шкољки. Обично је тако мало да га јувелири уопште не цене, па се таква зрнца продају на грам и мељу. Самлевени бисер, некад коришћен за прављење средстава за балсамовање и неких лекова, данас има већу примену у оптичкој индустрији и биохемијским лабораторијама. Бисерно зрно пречника између 5 и 8,5 mm нађе се просечно у једној у 85.000 извађених шкољки, а оно пречника 8,5 до 10 mm у једној од 250.000 шкољки, док је за зрно пречника већег од 10 mm потребно отворити у просеку 10.000.000 шкољки. Вредност бисера зависи од његове величине, и то у логаритамској размери: зрно одређене величине има извесну цену, друго, пречника два пута већег, скупље је 10 пута од првог, треће, три пута већег пречника, скупље је од првог сто пута, а десет пута од другог...
    На цену бисера утичу и облици зрна и њихова боја. Најскупља су овална, зеленкастоплаве боје. До данас је извађено свега 60 таквих бисера, а има их једино у водама Танимбарског архипелага у Индонезији. Нешто је више црних
бисера, тачније, тамносивих, којих има једино у водама око Молучких острва, такође у Индонезији. Готово 95 одсто свих извађених бисера је сребрнасте боје. Већина људи и зна само за такве бисере, који им углавном изгледају исти. Најистакнутији стручњаци за накит и јувелири, међутим, тврде да постоји 118 разних нијанси боја бисера.

ЧОВЕК (НИ)ЈЕ 'ТИЦА

Занима ме да ли је још неко покушао да лети као Икар?

ИЛИЈА
Шид


Осим Икара, личности из грчке митологије, који је погинуо летећи као човек-птица, у историји или легендама било је још жртава тих пра-покушаја летења. Из једног писаног извора сазнаја се да је још један човек-птица такође трагично изгубио живот. Био је то Абдул Касим. Он је 890. године скочио с врха литице у близини Кордобе.  
     Касим је своја крила правио месецима, али се она, када је скочио, нису отворила и тако је главом платио. Кинески мандарин Ван Ху желео је 1500. године да одлети на Месец и израдио је такоѕвани ракетоплан који је за основу имао великог змаја од хартије и бамбуса, испод кога се налазило седиште, а иза је било на десетине цеви од хартије напуњених барутом. Убеђен да ће овим ракетопланом одлетети на Месец, сео је у њега и наредио помоћнику да потпали фитиљ с барутом у цевима. Барут је плануо, а Ван Ху је с помоћником нестао у експлозији.