Писали сте
ЛЕТЕЊЕ БЕЗ БРИГЕ
Занима ме шта би се десило када би неко од путника током лета покушао да отвори врата авиона?
ЗДРАВКО
Костолац
Не би се десило ништа зато што не постоји толико снажан човек који би био у стању да то изведе. Врата на путничким авионаима отварају се према унутра, а на 10000 метара, уобичајеној висини на којој данас лете путнички авиони, притисак спољашњег ваздуха је свега око 0,21 килограм по квадратном центиметру. У путничкој кабини притисак ваздуха је, међутим, 0,77 kg/cm2 што значи да је унутрашњи притисак већи од спољашњег, па стога не дозвољава да се врата отворе. Ако знамо да врата на излазу за случај опасности имају укупну површину од око 0,50 квадратних метара, унутрашњи притисак на њих је велики као када би човек покушао да подигне терет од три тоне!
НАЧУЉИ СЕ
ДА МИ ЧУЈЕШ РЕП!
Драги „Забавниче”, постоји ли машина помоћу које можемо да разумијемо шта жели да нам каже мачка?
САВА САВИЋ
БАР
Нажалост, машина за превођење немуштог језика још није осмишљена. У ишчекивању будућности у којој ћемо, бар се надамо, моћи да ћаскамо са својим љубимцима о смислу живота, стручњаци су се побринули да нам мачећи језик објасне на други начин, додуше поједностављено. Читајући говор њеног тела можемо да закључимо много о томе како се маца осећа, које су јој намере и да ли нам се радује или нас баш и не мирише. Најважније је обратити пажњу на мацин реп, уши, положај крзна (да ли је неки део тела накострешен) и, наравно, мјаукање.
Реп подигнут увис и благо савијен на врху значи отвореност и позив на дружење. Ако је тако подигнут реп накострешен, уплашена је. На пола пута до земље, маца је збуњена и на опрезу. За разлику од паса, наизглед мирно седење са вртењем репа значи нервозу или заинтригираност. Међутим, ако је махање репом праћено благим вибрирањем и подизањем увис, јако је срећна што вас види. Ваља посматрати и положај мачјих ушију. Свака промена уобичајеног положаја има превод. Уши подигнуте увис значе пажњу и усредсређеност. Померање лево-десно, забринутост и нервозу.
Зализане и спуштене: чувај се, нападам! Ни мјаукање није увек жаљење – иако може да буде индивидуално, тако да се звуци разликују од маце до маце, оно може да буде знак упозорења, позив на игру или збуњеност, али и дозивање сродне душе, позив мајке младунцима, па и чуђење.
БОГОВИ У БОЈИ
Да ли знаш зашто Солонова биста нема зенице ока? Унапред захвална, твоја верна читатељка,
fishamery@...
Солонова биста није једина античка фигура коју одликује овај слепи поглед. Многа археолошка истраживања довела су до закључка да су римске и грчке фигуре, које познајемо по невероватним вајарским подвизима, заправо биле и сликарски дорађене и то у прилично живахном спектру боја. Недавно је једно истраживање спроведено на Универзитету Харвард открило нове детаље видљиве под оком посебног микроскопа: на огртачима, штитовима и одорама истих скулптура неретко су биле осликане и разне шаре, такође јарким бојама на бази воска. Тако су и зенице биле – осликане. Када је време појело боју, остала је армија слепих богова, јунака и мудраца. Удубљења на местима зеница никада нису до краја објашњена, али постоје два уверења. Једно, да се тиме једноставно давала дубина погледу неживих фигура, а друго – да су неке од њих, што се посебно односи на римске примерке, на месту зеница имале сићушне уметке од стакла, попут малених перли. Тако да је и Солон, попут својих камених савременика, некада давно гледао.
ДЕЧЈИ ДУВАЧКИ ИНСТРУМЕНТ
Занима ме шта је окарина?
ДАНА
Костолац
Окарина је дувачки инструмент од печене глине или порцелана, дужине до 15 центиметара. На јајастом трупу налази се извучен писак за дување у виду гушчјег кљуна по чему је и добио име (итал. oca – гуска), а дуж свирале је неколико рупица за прсте. Окарина се најчешће употребљава као дечји инструмент.