Пријава/Регистрација | Форум |Редакција |Претплата

Pisali ste



СКЛАД ПОКРЕТА И РИТМА

Занима ме шта тачно значи појам еуритмија?

ЉИЉА
Инђија




Еуритмија (грч. eurithmia – складан ритам) појам је којим је у теорији ритмичке гимнастике означавана метода повезивања телесних кретања и фигура са музичким ритмом, којом се остварују складне музичко-кореографске целине. Творац савремене ритмике (естетске гимнастике), швајцарски композитор и музички педагог Жак Далкроз (1865–1960), развио је на овој традицији теорију о вези између људских покрета и осећања. У медицини, овим изразом указује се на правилност крвотока и пулса.

ТЕСЛИНО НАДАХНУЋЕ


Занима ме да ли поезија може да утиче на научна открића?

ОЛИВЕР
Рума


Права поезија и надахнућа научника за велика открића потичу из дубљих делова човекове психе, па је сасвим могуће да нека надахњујућа песма подстакне великог научника на неко изненадно откриће. Типичан пример за то је оно што је Никола Тесла (1856–1943) навео у својој књизи „Моји проналасци”. Реч је о догађају који се збио 1881. године за време његовог кратког боравка у Будимпешти.
   „... Једног поподнева, које је стално присутно у мом сећању, шетао сам с пријатељем Градским парком и рецитовао стихове. У тим годинама знао сам читаве књиге напамет, од речи до речи. Једна од њих био је Гетеов „Фауст“. Сунце је управо залазило и подсећало ме на један чувени одломак:
Већ тоне сунце, замире већ дан,
Ал`оно другде нови живот ствара.
О, имати крила, мој је давни сан,
О, летети за лепотом тога жара!
*
Да дивна сна! Ал` сунце запада
Ал` човек има крила духовна
Ал` телесна не. Бози нису дали!

   Кад сам изрекао ове инспиришуће речи, идеја ме озарила као бљесак муње и у тренутку сам открио истину. Нацртао сам штапом у песку дијаграме, које сам шест година касније изнео Америчком институту електроинжењера, и мој друг их је одмах сасвим разумео. Слике које сам видео биле су савршено оштре и јасне, чврсте попут метала или камена. Зато сам му рекао:`Видиш ли овде мој мотор; погледај како сада ради у другом смеру`. Не могу да почнем да описујем своја осећања... Хиљаду тајни природе, на које сам се случајно спотицао, дао бих за ову коју сам ишчупао из природе упркос свим чудима и опасностима с којима сам се суочавао...”
   Био је то први наговештај једног од најзначајнијих Теслиних изума – индукционог мотора који користи наизменичну струју и много је савршенији од мотора који се напаја(о) једносмерном струјом.

РИБА НА ВЕНЦУ

Молим вас да ми одговорите где живи риба укљева?

НЕНАД,
Коцељева



Скадарска укљева (лат. Alburnus skoranza) јединствена је врста рибе која живи само у Скадарском језеру. Дугачка је између 14 и 18 центиметара и тешка 30 до 40 грама. Њено тело покривено је ситном крљушти изванредног сјаја која и при најмањем додиру отпада и из које се некад добијало „лажно сребро” од којег се правио накит. Доња усна укљеве је косо постављена према стомаку и нешто је дужа од горње, а тело је издужено и са стране спљоштено. Ова изузетна риба, врло укуног меса, мрести се током априла и маја, у зависности од температуре воде, а икру полаже у каменитим и шљунковитим плићацима. Укљева живи око пет година и, због своје плашљивости, причињава велико задовољство спортским риболовцима.
   Иначе, на обалама Скадарског језера је посебан специјалитет кад се продими и веже у венац од прућа. Мљац, мљац.