Пријава/Регистрација | Форум |Редакција |Претплата

Писали сте



СНЕНО КЛУПКО

Волела бих да ми одговориш зашто пси спавају склупчани?
Власница једног чупавог Теа,


Нови Београд



Разлоге, кажу стручњаци, треба потражити у генетском наслеђу. Пошто пси, али и неке друге животиње, немају нажалост увек прилику да склопе капке у сигурности нечијег дома, од предака су наследили опрез. Ако већ треба да спавају на хрпи лишћа, у трави, у неком подруму, а посебно кад је још и хладно, знатно им је боље ако се претворе у лопту и како-тако ушушкани могу да утону у сан. Други је разлог што тако склупчани штите и све виталне органе, у случају да их неко нападне кад нису будни.
   Пси који су у новој средини или у окружењу у коме се не осећају безбедно, такође прибегавају истом сненом положају. Наравно, слично као и кучићи, и мачке знају да се претворе у велику длакаву лопту. Ако човек у кућу донесе кућног љубимца и примети да се овај склања кад спава и заузима положај налик фетусу, треба га оставити на миру, да се навикне. Да је љубимац сасвим опуштен, види се кад се извали и увис дигне све четири. Међутим, ако настави да спава и као клупко, не треба се узнемиравати, тај положај му је остао као наслеђе далеких предака.

ХОЋУ ДА ОСТАНЕМ ДЕТЕ!


Занима ме да ли су деца заиста тако срећна као што тврде одрасле особе?

НЕВЕНА
Лајковац


Већина одраслих мисли да је детињство срећан и безбрижан период живота, али то је више плод маште него чињеница. Човек је склон потискивању непријатних догађаја и трајније их заборавља док се пријатности сећа. То чини да му минули дани најчешће изгледају лепши од садашњих. У многим психолошким истраживањима, у којима је испитивано сећање на детињство, многи су заиста говорили о релативно срећном добу, али је било и непријаних успомена. Срећа у детињству највише зависи од односа у породици, од љубави и пажње која се детету поклања. Како дете одраста тако и
његова срећа све више зависи од односа са другим људима, вршњацима и томе слично.

ПЕТАО И ИЗЛАЗАК СУНЦА


Питам се одавно да ли петао кукуриче зато што види да свиће дан, односно, зато што се помаља Сунце, или због неког другог разлога?
 
ЛИЦКО
Ужице




Не, излазак Сунца, нема везе с кукурикањем петлова. Петао кукуриче из истог разлога због којег лају пси и мјаучу мачке. То је његов начин да остане у вези са светом око себе. Да „разговара”. То, такође, значи да сваки петао има свој особени „глас”, али и обичај да пева у одређено доба дана.
   За петлове, кукурикање јесте својеврсно доказивање превласти на одређеној територији. Ето зашто их је могуће често видети на врху кокошињца као да се надимају од поноса и важности. Често бива да петлови кукуричу и у поподневним часовима. И тада, само да би доказали како су они главни. Јер, можда баш тада наилази неки други петао...
   Одакле ипак то често кукурикање у зору? Једноставно. Петлови ноћу спавају, баш као и кокице. На починак одлазе рано (као кокошке, како се обично каже). Буде се, такође, рано. И ето разлога да све у кокошињцу обавесте ко је главни!

БАЈНА ВИЛО!

Кад желим девојци да кажем да је дивна, често не знам коју бих још реч употребио да јој то и на други начин искажем. Да ли можеш да ми помогнеш?

Милош воли једну Сару,
Крагујевац


                                                    Лепе речи, нежне речи
  
Потражили смо помоћ у „Речнику синонима”, издање „Корнет”, коју потписује Павле Ћосић и сарадници. Осим диван, можеш још да кажеш и: божанствена, прекрасна, очаравајућа, заносна, чудесна, бајковита, нестварна, омамљива, узвишена, бајна, сјајна, хипнотична, небеска, савршена, фантастична, бајословна, величанствена, невероватна, као дијамант, раскошна, анђеоска, дивотна, одушевљавајућа, рајска, неодољива, као из сна, магнетична, замамна, посебна, вансеријска. Додајемо и сленг изразе: екстра, невиђена, супер, боли глава, прва лига, страва, цакана. Ако се дивна подигне на степен обожавања: красотна, чарна, миловидна.

ЕРАЗМО,
УМЕРЕН ЧОВЕК


Можеш ли да ми напишеш нешто о холандском писцу Еразму Ротердамском?

ЈА
Ресник




Erasmus Desiderius Roterdamus – Еразмо Ротердамски рођен је у холандском граду Ротердаму 1469, а умро у Безелу, 1536. године. Незаконити син свештеника, похађао је неколико верских школа. Потом је 1492. године ступио у августински ред. Студије теологије наставио је у Паризу, путовао по Француској, Енглеској, Италији и Немачкој. Занимљиво је да је докторирао 1506. године и то у Торину. Али није постао доктор теологије, већ филологије. Предавао је на више европских факултета, а најдуже у Кембриџу. После 1516. године настанио се у Базелу и Фрајбургу.
   Стекавши богато хуманистичко образовање које се заснивало на изванредном познавању латинског и грчког језика, класичне књижевности и умеће говорништва, заговарао је мишљење да би свако знање требало да буде подстакнуто читањем поузданих књига. Уосталом, он их је сам издавао. Међу њима су дела Аристотела и Светог Августина. Превео је Нови завет са грчког на латински, покушавајући да докучи изворни смисао. Објавио је и књигу пословица, затим „Приручник хришћанског витеза” и најпознатије дело – „Похвалу лудости”. Настало у духу сатиричке књижевности, ово дело је алегорија о људском лудостима, пороцима и манама, приказаним кроз персонификацију. Еразмо чврсто верује да је људе могућно поправити, променити, учинити моралнијим. Када су га због овога дела нападали, он се бранио истичући намеру да друштво очистити од моралних недостатака. „Похвала лудости” даје уједно и шаролику слику прилика, обичаја, описа нарави као и друштвених прилика Еразмовог доба.
   Од осталих Еразмових дела издвајају се „О васпитању дечака” – књига која говори о правом хуманистичком васпитању, затим „Појам праве теологије”, студија о новом теолошком образовању. У књизи „О слободи воље” бранио је замисао о слободној вољи и нади за спасење. Једна од кључних личности хуманизма, Еразмо Ротердамски оставио је разноврстан опус (писма, сентенције, полемике, трактате) који се у целини одликују критичним ставом према злоупотреби знања и религиозног фанатизма. Укратко, могло би да се каже да је Еразмо био један од првих правих, високообразованих поборника умерености и толеранције.