Пријава/Регистрација | Форум |Редакција |Претплата

Pisali ste




ФРЕСКЕ
ИЗ ПЕЋИНЕ ШОВЕ

Молим вас да ми одговорите где је пронађено најстарије зидно
сликарство?

ЗДРАВКО
Шид




Зидно сликарство пећине Шове у Француској најстарије је икад пронађено и потиче из периода пре 30000 до 32000 година. Узорке дрвеног угља, којим се сликало у Шовеу, проучавале су три независне хемијске лабораторије и дошле до истих закључака о старости тог зидног сликарства. Конзерватори се, такође, слажу да тамошњи цртежи по стилу припадају далеком периоду: поједини детаљи, породични мотиви, као и начин приказивања рогова код животиња, указују на особен стил тог времена. Пре овог открића сматрало се да је најстарије зидно сликарство из пећине Коске (у околини Марсеја), настало пре 26000 до 27000 година.

КУЋЕ БЕЗ БЕТОНА И МЕТАЛА

Молим вас да нешто напишете о биоархитектури!

ЈОВАН
Бечеј


Биоархитектура је такав приступ у архитектури који захтева да се при пројектовању у обзир узимају одређена знања из биологије и екологије. Оснивачи овог покрета, који је у свету све заступљенији, истичу да биоархитектура не представља ништа ново него само архитектуру враћа на старе, проверене поступке градње који су много бољи од савремених начина. У прилог томе, биоархитекти често наводе пример ескимских иглоа код којих се у потпуности води рачуна о биологији, екологији и економији градње. Те куће права су „термичка чуда” и представљају ремек-дела биоархитектуре.



   Инаће, биоархитекти забрањују употребу бетона, као и коришћење метала и синтетичких материјала у градњи кућа. Захтевају да је просторија за дневни боравак окренута према југу, а северна страна предвиђена је као спаваћи део. Кућа мора да има сунчев колектор, камин и зимску башту, око куће треба да буде зеленило а купатило да се налази у врту. На простору источно од аустријске престонице, бечки Институт за биоархитектуру је по тим принципима подигао комплекс од 24 зграде које су, у ствари, осавремењене старе тиролске куће.

НЕ ОДУСТАЈЕМО!

Чуо сам да се недавно гласало и да сквош није успео да нађе место међу осталим надметањима на Oлимпијским играма. Да ли можеш нешто да ми кажеш о том спорту?

Марко Мићић,
Нови Сад


Спорт издржљивости и стратегије, сквош се игра жичаним рекетом и лоптицом од мекане гуме, на правоугаоном терену, затвореном са све четири стране. Име је добио по томе што лоптица може да се згњечи (енгл. squash). Сквош је осмишљен око 1830. године у Енглеској, а у Северну Америку стигао је 1885. године. На Отвореном првенству Британије, престижном турниру који се одржава сваке године још од 1930, годинама су побеђивали Аустралијанци и Пакистанци. Земље под англосаксонским утицајем владале су на тимским и појединачним светским првенствима, установљеним од 1967. године.



   У професионалном сквошу данас истакнута места заузимају Канада, Египат, Француска и Велика Британија. Иако су представници Светске федерације за сквош били веома разочарани што овај спорт није нашао место на Олимпијским играма, надају се да ће наредни пут имати више среће.