Пријава/Регистрација | Форум |Редакција |Претплата

Писали сте




РУЖЕ У ТАЊИРУ

Које се цвеће може користити као додатак јелима?

Поздрав од ЉУБИНКЕ
из Крчедина



Мноштво је цвећа које, осим за украс, људима може да служи као укусан оброк. Док је неке довољно опрати и исецкати, неким врстама потребно је мало обраде како би обрадовале наше непце. Код нас ћемо у тањирима најпре наћи белу раду, која је одличан савезник зелене салате и руколе. Још један домаћин, који често носи етикету корова, препун је калијума и антиоксиданата – маслачак. Ко не воли горко неће волети ни њега, али се ситно исецкан, помешан са парадајзом, пре води као пикантан. Још један добар састојак салата је драгољуб, кога гурмани воле да комбинују са козјим сиром. Осим што се од бројног цвећа справљају чајеви, ту су и слатко или мармелада од шипурка и љубичице и сируп од руже, а италијанске специјалитете попут пасте и пице кулинари воле да украсе цветовима тиквице, јоргованом и детелином. Списак јестивог цвећа је подугачак, али чак и врсте које се редовно користе у кухињи могу да буду опасне по здравље уколико су прскане пестицидима или нису гајене „по прописима”. Зато треба водити рачуна о томе где набављамо цветне намирнице и добро их опрати пре него што стигну до тањира.
Иначе, од латица руже наше баке умеле су да праве укусно слатко.

ШТО ДУБЉЕ ТО ТОПЛИЈЕ


Занима ме како се температура Земље мења од њене површине ка утроби?

МИЛАН
Јагодина

Мерења у дубоким бушотинама (рудницима) показала су да
температура Земље расте са дубином. Мада најдубље бушотине не
прелазе три километра, што је незнатно у поређењу са Земљиним полупречником (6478 km), утврђено је да на сваких 1000 метара дубине температура порасте за 30 Целзијусових степени. То потврђује и температура вулканске лаве (око 1500 степени) која долази са дубине од око 50 километара. Температуре на још већим дубинама не могу да се директно мере, али прилично могу да се поуздано израчунају. А рачун показује да је дубље у унутрашњости Земље пораст температуре све спорији. Тако је утврђено да у близини њеног средишта тај пораст
износи само три степена на 1000 метара, десет пута мањи од
износа при површини. Ово истовремено значи да је температура
Земљиног средишта неколико хиљада степени, односно приближно је
једнака оној на површини Сунца ( 5400-6000 степени).

ЛАКУ НОЋ, АЈКУЛО!


Драги „Забавниче”, имам велики акваријум и уживам да посматрам рибе у њему. Притом ми се чини да никада нисам приметио да су им очи затворене. Да ли је то мој пропуст или рибе заиста никада не трепћу?

МИРКО ТОМИЋ
Врњачка Бања




Твоје занимљиво питање једно је од оних на који имамо логичан одговор, а које већини нас не би пало на памет да га поставимо! Како су очи рибе свакако увек влажне, природа није трошила беспотребни материјал и једноставно им је ускратила очне капке. Већина риба нема могућност да затвори очи. Ако си икада пецао, или куповао рибу на пијаци, могао си да приметиш да њихове очи остају широм отворене чак и када угину. Када рибе спавају, а то чине тако што „искључе” свој мозак – његов рад се успори и доводи их у стање слично нашем сањарењу. Оне тада лебде у води, или се угурају међу корале како не би одлутале док су успаване, а неке чак и граде себи малено гнездо које ће их штитити. Притом, њихове очи се не затварају. Једина риба која има ту способност је ајкула, и то тек петнаестак од четиристо педесет три врсте.

РУСКА
ЕПСКА  ПЕСМА


Молим вас да ми одговорите шта је то биљина?

ДРАГАНА
Жагубица


Биљина је руска епска народна песма о јунацима средњовековне Русије и њиховим подвизима. За ову врсту песама народ је имао назив старина и старинка. Први записи биљина потичу из 17. века, а каснији из 18, 19. и 20. века. Оне су се јавиле у време процвата и распада Кијевске Русије, на шта упућују историјске успомене у њима: личност кнеза Владимира, слика средњовековног Кијева, гозби и већања. Главни јунаци кијевског круга биљина јесу: Иља Муромец, Добриња Никитич и Аљоша Попович, а њихови противници су чудовишта митског обличја – Змајеви, Славуј-разбојник, Идолиште Тугарин – или целе непријатељске војске.



ПОНЕМЧЕНИ СЛОВЕНИ


Занима ме ко су Кашуби?

НИКОЛА
Бадовинци


Кашуби су западнословенски народ који претежно живи у Пољској, на подручју историјске покрајине Помераније. Сматра се да су директни потомци Поморана, старог словенског племена које је некад настањивало ово подручје. Говоре кашупским језиком који спада у словенску групу индоевопске породице језика.
Према попису из 2002. године око 5.000 људи изјаснило се да су по народности Кашуби, док 51.000 говори кашупским језиком. Сматра се да особа које су пореклом Кашуби, али се на попису изјашњавају као Пољаци, има око 300.000. Кашуби су сачували своје етничке особине иако су језиком и културом блиски Пољацима.



   Они су, у ствари, остатак велике балтичко-словенске групе која је од 12. до 17. века углавном германизована. Кашуби су основали град Гдањск, а за нас је посебно занимљиво да су увек имали везе са српским народом и да се једна од престоница кашупских кнезова у средњем веку звала Београд.

КАКО УТОПЛИТИ ЗИМУ?


Занима ме шта је то јапунџа?

СТАНА
Кладово


Јапунџа је кабаница коришћена за заштиту од кише и снега. Њено основно значење духовито је примењено и у народној изреци: „Кад је лијепо вријеме, јапунџе понеси, а на зиму, чини што ти драго.” Реч јапунџа је у наш говор дошла из турског језика, у коме има исто значење. Ова одећа најчешће се израђивала од дебелог сукна са дугачком длаком. Јапунџа може да буде дугачка до земље или је изнад колена; некад је без рукава, а повремено с врло кратким рукавима. Осим тога, ова реч може да означава и ћебе или повећи огртач којим се човек штити од хладноће и невремена. Јапунџа, јапунџе, јапунђа и јапунча имају потпуно исто значење. Јапунџица је деминутивни, а јапунџетина аугментативни облик ове именице. Јапунџија је занатлија који производи или трговац који продаје ове одевне предмете. Ови појмови уврежили су се у српској антропонимији. Од њих је настало више различитих српских презимена: Јапунџа, Јапунџија, Јапунџић, Јапунчић и друга.