Пријава/Регистрација | Форум |Редакција |Претплата

Pisali ste




КРОВ НА КОЛИМА

Занима ме шта су арњеви?

ДЕЈАН
Аранђеловац



Арњеви су надстрешница на запрежним (сељачким) колима. То је хунгаризам (мађарска реч) изведен од речи ерње (erny) чије је основно значење кров, заклон. Арњеви су прављени да кочијаша и путнике заштите од времнских непогода (кише, снега, ветра). У почетку су израђивани од асура (плетеног рогоза), прућа и слично, а касније од платна и шатора. Некада су кола са арњевима била главно превозно и транспортно средство. Коришћена су у разним караванским походима, у сеобама и путовањима, а у ратовима за санитет и комору.

ЛЕОНАРДО
ЈЕ КРИВАЦ


Зашто се каже да није добро просути со?

РАДА Ф.
Бор


Ђакомо Рафаели је, по налогу Наполеона Банапарте, урадио веран мозаик Леонардове „Тајне вечере” на којем се, боље него на муралу, испред Јуде види просута со.

Иако веровање потиче вероватно још из древних времена, кад је со, као драгоцени зачин, имала велику вредност, сујеверје се углавном повезује с Леонардом да Винчијем (1452–1519, односно његовом познатом сликом „Тајна вечера”. Зидна слика краси зид трпезарије у доминиканској цркви Санта Марија деле Грације, покрај Милана. Приказује Исуса Христоса и апостоле, између осталог и Јуду Искариотског који је издао Исуса. Пред Јудом је Леонардо насликао преврнуту посуду и со која се просула по столу. Због тога је остало веровање да се просипање соли повезује с неким нечастивим чином. Да би се човек који је просуо со спасао зла треба да ухвати прстохват соли десном руком и проспе је преко левог рамена да би, наводно, ослепио ђавола и спречио га да му узме душу.

СВЕМИРСКЕ ОСПИЦЕ

Занима ме када је из свемира направљен први снимак астероида?

ЧЕДА
Деспотовац


На свом путу кроз Сунчев систем, да би на крају доспела у кружну путању око Јупитра, космичка летелица Галилео при проласку кроз главни астероидни појас, 29. октобра 1991. године снимила је астероид који је добио назив „951 Гаспра”. За научнике је то био први снимак који је космичка летелица икад успела да начини са тако мале удаљености у васиони. Они су израчунали да снимљени астероид има димензије 12 х 16 километара уз процену да је његова укупна површина 20 х 12 километара. Та, осунчана страна астероида указује научницима да је он некада давно био саставни део неког много већег планетоида који се, затим, распао на много мањих комада. „Оспице”, које се јасно уочавају на снимку астероида „951 Гаспра”, јесу кратери који указују на то да је он у својој бурној прошлости доживљавао многе ударе од других мањих астероида и метеорита.

РУКУЈМО СЕ КАО БОГИЊЕ

Одакле потиче руковање и зашто се уопште одрасли људи стално рукују?

ВУК РАДОСАВЉЕВИЋ
Звездара – Београд



Древна сведочанства о руковању, заправо су веома ретка. Једно од најстаријих јесте барељеф који потиче још из 5. века пре наше ере. На том рељефу приказане су богиње Атина (богиња мудрости) и богиња Хера (врховна богиња, уједно и богиња брака) – како се рукују. У старој Грчкој и Риму људи се нису поздрављали руковањем, прислањањем дланом о длан и стиском шаке, већ додиривањем подлактице десне руке или ручног зглоба. Извесно је да је овај покрет тела, односно поздрав, био добро познат и раширен међу германским племенима током средњег века (од 5. до 10. века). По свој прилици служио је да се искаже поверење у особу коју неко жели да поздрави. Јер, уколико би неко „упослио” десну руку, то је значило да не може да употреби мач да нападне, или да се брани. Стисак руке, руковање као знак уважавања и поштовања, данас је заједнички за многобројне културе, премда је за тај обичај везана једна занимљивост. Чешће се међусобно рукују мушкарци, него жене. Додуше, постоји и мноштво начина руковања. У неким земљама на северу Африке обичај је да се при руковању пружи десна рука, док се лева полаже на груди.

КАКО СЕ КАЖЕ „СВЕТ” НА СВЕТСКОМ?

Поздрав драга редакцијо! Имам питање за вас – да ли је језик есперанто, који је требало да буде начин међународног споразумевања, икада ушао у употребу? Да ли постоје људи који га говоре и користе?

БРАНКА из Београда

Основна замисао стварања новог језика био је да омогући свим Земљанима да се међусобно споразумевају, због чега се водило рачуна да есперанто буде једноставан и лаган за учење, а притом политички неутралан. Не можемо да кажемо да је овај циљ достигнут, али, ипак, велики број ентузијазиста и симпатизера ове замисли окупља се на различитим деловима планете како би говорило есперанто и покушало да рашири његову употребу. Постоји и велико Светско удружење есперантиста, основано пре више од века – 1908. године, која сарађује са Унеском и Уједињеним нацијама. У својим раним годинама, удружење је примало чланове појединачно – свако ко је желео да учи нови светски језик и тако се бори за идеју једнакости и међународног пријатељства. Данас је 121 земља њен члан, а да би то постала мора да испуњава одређене услове, од којих је најистакнутији тај да удружења самих држава не сме да имају политичке или верске циљеве. Ова организација приређује конгресе који су се одржавали сваке године од њеног настанка до данас и селиле се из државе у државу, изузев за време светских ратова. Како би ова замисао деловала што шире, основана је Светско удружење есперантиста младих, која делује попут свог „старијег” издања – на годишњим конгресима који трају недељу дана окупи се хиљаде младих из читавог света. У складу са савременим животом, који подразумева чест боравак на „мрежи” – постоји низ бесплатних „онлајн” курсева есперанта отворених за све који желе да проговоре светским језиком.