Пријава/Регистрација | Форум |Редакција |Претплата

Pisali ste




ЛЕОНАРДОВО УПУТСТВО ЗА ЦРТАЊЕ

Волео бих да када завршим средњу школу упишем ликовну академију. Мислио сам да ћу током овога лета похађати неку сликарску школу, али од тога нема ништа. Имаш ли савет за мене како да увежбам руку?

СТЕФАН
Зрењанин



Цртање је најбољи начин да овладаш сликарском вештином. То може бити мртва природа, живи модел, али исто тако прецртавање дела славних мајстора. Рецимо, цртежа Леонарда да Винчија. У ствари, ево Леонардовог објашњења сликарима како треба да уче и усавршавају се. Кратки текст потиче из књиге „Свеске Леонарда да Винчија” (издање „Службеног гласника”) коју је на наш језик превела Нада Узелац.
„Ако, као цртач, хоћете да учите добро и корисно, окрените се навици да цртате полако, и да између различитих светлости оцењујете која је најјача, а слично и код сенки које су загаситије од других и на који начин се преплићу, као и да упоређујете њихове размере. Код контура, уочавајте на коју страну се пружају, а што се тиче линија, који њихов део је заобљен на овај или онај начин, и где су мање или више видљиве, и, сходно томе, шире или уже. И, на крају, испитајте да ли ваше сенке и светлости могу да се мешају без оштрих потеза и линија, него напротив, попут дима. А када будете увежбали руку и када будете оцењивали овако подробно, убрзо ћете доћи до тога да више о томе не водите рачуна”.

НИКО КАО ХОСЕ КАРИОКА


Обожавам Дизнијеве цртане филмове, а посебно филм „Три кабаљероса”. Занима ме када се први пут појавио на филму неодољиви јунак Хосе Кариока.

ТАЦА
Београд


Папагај Хосе Кариока први пут се као цртани јунак појавио у филму „Салудос амигос” 1942. године. Насмејан и обдарен смислом за мелодију и ритам, Хосе је – осим што је добар музичар – познат и као заводник. Истовремено, презире рад... Јасно, родом је из Рио де Жанеира, отуда и његово презиме – Кариока. На филм се вратио 1945. године где је уз Пају Патка један од главних јунака филма „Три кабаљероса”. Реч је о цртаном филму у који су уметнути и делови играног филма. Иначе, за време Другог светског рата нови амерички филмови нису приказивани у Европи, тако да се предузеће „Дизни” усредсредило на јужноамеричко тржиште. Отуда толико самбе у извођењу антропоморфног папагаја из Бразила. Хосе Кариока појавио се у малој улози у филму „Ко је сместио Зеки Роџеру” (1988) Роберта Земекиса.

ДИШЕМ НА ШКРГЕ

Ако се вода састоји из водоника и кисеоника, како онда не можемо да дишемо под водом?

РАДЕ П.
Мионица



Добро је познато да је важна особина хемијских једињења да, уколико два или више хемијских елемената реагују на одређен начин, настаје једињење које не мора да има ниједну заједничку особину с елементима од којих је састављен. Тако, на пример, различитим реакцијама између угљеника, водоника и кисеоника може да настане глукоза, фруктоза, маст, сирће. Премда воду чине кисеоник и водоник, кисеоник из воде не може да се удише јер је сваки атом кисеоника чврстом везом „закачен” за два атома водоника у молекулу воде, док је једном слабијом повезан с још једним молекулом водоника из суседног молекула воде. Кисеоник који (хладнокрвне) рибе користе уз помоћ шкрга не потиче из појединачних молекула воде, већ из ваздушних гасова растворених у води, слично раствору гасовитог угљен-диоксида у газираним пићима. Топлокрвне водене животиње, попут китова, удишу кисеоник из ваздуха, исто као и човек, јер је овим великим сисарима потребно знатно више кисеоника кога је у води двадесетак пута мање него у ваздуху.