Pisali ste


Занима ме како се у психологији тумачи радост.
ЈОВАН
Сланкамен


„Човек може живети радосно – и мора – усред света насељеног жалосним, напаћеним створењима. Јер, у којем би се другом свету човек још могао радовати?”, написао је, о потреби радовања, познати амерички писац Хенри Милер. А славни немачки филозоф Фридрих Ниче, овако опомиње да је премало радости: „Откако је људи, човек се сувише мало радовао: ето, то је и само то, драга браћо, наш први грех”.

Молим вас да ми одговорите на питање како је или по чему птица чавка добила име.
МИЛИВОЈ
Ужице


Ова птица сивкастог перја, дугачка четрдесетак центиметара, име дугује брбљивости. Много гласнија и „разговорљивија” од других птица, чак и од свраке, чавка скоро непрекидно испушта гласове који се чују као „чав”, „чав”, па отуда и име. По овој птици се и за гласне, брбљиве људе каже да „чавкају”, „чавче”, „чавељају”, „чаврљају”, „чеврљају” или да су „чаврљави” односно „чаврљасти”.

НУНА...
Занима ме зашто бебама годи када се њишу у наручју или колевци.
ТИЈАНА
Богатић



НА ПЕШАЧКОМ
ПРЕЛАЗУ
Занима ме из ког језика потиче реч „каваљер” и шта значи дословно преведена на наш језик.
ДЕЈАН
Смедерево

Наравно, није дошло до погрешног превода већ до подвођења лепих особина под занимање. Наиме, у средњем веку „каваљери” или „коњаници” били су витезови, племићи, и сви они гајили су и ценили племените, витешке особине, попут поштења, храбрости, оданости, били су дарежљиви, сусретљиви, стално у борби против неправде и насиља. Указивали су посебну пажњу племићким женама, били су заштитници удовица и сирочади.
Иако су временом неки витезови показали и своје друго лице, у речи „каваљер” сачувало се све оно што је код витезова било најбоље. Данашњи каваљери нису коњаници, већ пешаци или возачи кола, аутобуса, трактора. Углавном нису племићког порекла, немају много новца, али понашају се лепо, достојанствено, указујући сваком дужно поштовање.

Можете ли да напишете нешто о грчком богу Бореасу?
БОРИС
Нови Сад

Као што и доликује богу ветра, а био је један од најјачих и најсиловитијих ветрова, Бореј је имао снажна крила и могао је за тили час да прелети с једног краја света на други. Ипак, највише се задржавао у Тракији, области на крајњем југоистоку Балканског полуострва која је данас подељена између Грчке, Турске и Бугарске.
Бореј је био ожењен Ортијом, кћерком атинског краља Ерхетеја, чију љубав није успео да придобије, па је био присиљен да је украде и тако приволи да му постане жена. С Ортијом је имао два сина, Калаиса и Зета, који су, као и он, имали крила. Они су се, наводи се у легенди, прославили бројним јуначким делима, а учествовали су и у походу Аргонаута на Колхиду. Силни бог северног ветра имао је и кћерку Клеопатру која се удала за трачког краља Финеја.
