Пријава/Регистрација | Форум |Редакција |Претплата

Pisali ste



САРДИНЕ, РИБИЦЕ ИЗ ЛИМЕНКЕ

Можеш ли да ми кажеш зашто се све рибице које се стављају у лименке и конзервишу називају сардине?

МАРКО
Ваљево


Када се каже сардина, свакоме је јасно да је реч о конзервисаним ситним, малим рибама смештеним у лименку и преливеним уљем или неким умаком. Верује се да је тај назив прихваћен као заједничко име за сву конзервисану рибу у лименци, јер су баш рибе чије је научно име сардина прве почеле да се припремају да дуго трају. Иначе, према „Бироу за риболов” Сједињених Америчких Држава, под појмом сардина подразумевају се све мале рибе које припадају породици харинга.



   Индустрија сардина у разним деловима света нуди различите врсте ових риба. Тако, рецимо, поред обала Калифорније већина уловљених риба припада такозваним калифорнијским сардинама, док у савезној америчкој држави Мејн рибари лове морске харинге. У Француској и Португалији конзервишу се младе сардине, а у Норвешкој сарделе.

НЕ ПОТКИВАЈТЕ ОВУ ЖАБУ

Занима ме која је животиња најотровнија на свету.

СТЕВАН
Кнић


У јужној Колумбији, у прашумској области званој Чако, живи мала жаба коју тамошњи Индијанци називају кокои и „жаба јача од анаконде”. То је сићушна животиња, једва нешто тежа од грама и дугачка два центиметра. Индијанци их лове дрвеним пинцетама и стављају изнад ватре. Кожа жабице кокои пуца од топлоте и почиње да испушта густ бели отров којим могу да се премажу врхови педесет индијанских стрела смртоносно отровних и после десет година. У једној вашингтонској биохемијској лабораторији од 250 кожица жабе кокои произвели су кристале њеног отрова и назвали га батрахотоксин. Утврђено је да је педесет пута отровнији од кобриног отрова, а од отрова познатих новозеландских медуза јачи је петсто пута.

ИНДИЈАНСКЕ  ДРВЕНЕ  МАСКЕ

Занима ме шта су то качине.

ЗОРАН
Аранђеловац


У обредним играма Пуебло Индијанци, који живе на југозападу САД, употребљавају дрвене маске гротескних облика зване качине. Те маске су украшене живим бојама и приказују разна божанства и духове. Утврђено је да постоји више од 400 облика качина, али су најчешће оне посвећене Сунцу, звездама, Месецу, олујама, ветру, плодовима и животињама. Мали модели ових играчака под маскама – такозване лутке качина – прављени су као играчке које деци омогућују да се на природан и лак начин упознају с веровањима свог племена.

КАД РЕКА
КРЕНЕ УЗВОДНО


Чуо сам да у Индокини постоји река која двапут годишње мења ток па вас молим да напишете нешто о томе.

ИВАН
Лапово


Река Тонле Сап у Камбоџи заиста је необична. Извире на јужној страни истоименог језера и код камбоџанске престонице, Пном Пена, улива се у Меконг. Сваке године у јуну овде може да се посматра изузетан природни феномен. Река Меконг у ово доба године носи воду силних падавина које су ветрови монсуни донели на Хималаје. Количина воде у Меконгу тада је четири пута већа него у сушној сезони. Због тога вода почиње да тече узводно, реком Тонле Сап, и да пуни језеро.



  Површина језера Тонле Сап током сушне сезоне је 2600 до 3000, а у време киша достиже 10.400 квадратних километара. Највиши ниво језеро достиже у септембру, када је трећина пољопривредних површина Камбоџе под водом. Језеро почиње да се празни у новембру, када ниво реке Меконг опадне, а река Тонле Сап потекне у обрнутом смеру – од севера према југу.