Пријава/Регистрација | Форум |Редакција |Претплата

Pisali ste



ШТА БИ БИЛО ДА ЈЕ БИЛО?

Скоро сам на телевизији гледао емисију о Абрахаму Линколну и начину на који је убијен. Да се то данас догодило, да ли би овај амерички председник преживео?

ЈОВИЦА МИЛИЋ
Нови Сад


На Абрахама Линколна (1861–1865), шеснаестог по реду америчког председника, извршен је атентат 14. априла 1865. године. Убица је био Џон Вилкис Бут, иначе глумац у позоришту где се одиграо немили догађај. Бут је пуцао из пиштоља из велике близине, а метак је ушао Линколну испод левог уха, прошао кроз мозак и зауставио се иза десног ока. Председник је изгубио свест и поживео још око осам сати. Лекари су одмах изјавили да му није било спаса, посебно кад се имају на уму медицински услови тог времена. Тада није било могућности интензивне неге и давања стероида, да би се смањио оток на мозгу.

Тренутак атентата у вашингтонском позоришту „Форд”, забележен на графици насталој 1865. године

    Може само да се нагађа да метак Линколну није оштетио животно важне центре у мозгу, али зато јесте изазвао трајне повреде церебелума, области централног нервног система „задужене” за контролисање покрета. Наравно, никад се неће сазнати који су му још центри били угрожени. Зато може само да се претпостави да би Линколн, после рањавања, у данашње време можда још поживео, док би лекари уз помоћ скенера одредили шта је све у мозгу претрпело трајна оштећења. Онда би неурохирурзи ступили на сцену и можда му одстранили одређене делове у мозгу и закључили да ли извадити и метак из главе.  А да ли би Абрахам Линколн после свих тих захвата наставио да живи и како, на то је тешко дати поуздан одговор.

ПАНДУР ИЛИ ПОЛИЦАЈАЦ?

Зашто се код нас за полицајца каже пандур?

ДРАГАН ЈОВИЋ
Смедерево


Пандурима су се називале лаке војне јединице постављане на граници Аустријског према Османлијском царству. Назив је вероватно настао од речи banderium, односно бандерије, како су се звале војне јединице угарских племића настале у 15. веку. У крајевима које је крајем 17. века Аустрија освојила од Османлија систем ових војних трупа поново оживљава. Касније се пандурима називају пограничне јединице које су упадале на османлијско подручје. Били су, из веома практичних и безбедносних разлога, у одећи сличној турској. У разним земљама, тако и у Србији, пандури су у 19. веку добијали задатак извршних органа јавног реда, односно полицијских, најпре у провинцији и по селима, тако да је назив пандур поистовећен с полицајцем. Временом је овај назив попримио углавном погрдно значење тако да се, у жаргону или с намером да се потцени, и данас о полицајцу говори као о пандуру.

ВАЖНА УЛОГА ЛЕВОГ ЗУБА


Молим вас да напишете нешто о нарвалу.

АНДРЕЈА
Барајево



Кит нарвал, који живи у Северном леденом океану, дугачак је око 4,5 метара и на лобањи има развијено вретенасто копље које достиже дужину од 2,7 метара, а на њему се налазе браздасти навоји који иду слева удесно. То је, у ствари, веома издужен леви зуб иако је ова врста кита безуба. Реч је о јединственој појави фацијалне асиметрије у животињском свету. Канадски биолози Силверман и Данбер објашњавају да копље служи мужјацима, који га једино имају, да се супротстављају једни другима у појединачним борбама. Ови двобоји подсећају на обреде средњовековних витезова. Сваки нарвал приближава се противнику, пливајући споро и изводећи разне маневре, да би, у погодном тренутку, својим копљем кренуо у напад. Те „витешке борбе” особене су за сезону љубави (парења), од марта до маја, што не значи да се мужјаци боре само због стицања наклоности женки.

СУНЦЕ ЈЕ МОЈ БОГ

Можете ли да напишете нешто о египатском фараону Ехнатону?

Унапред захвалан
ГОРАН
Београд

Ехнатон или Аменхотеп IV, како се помиње на почетку владавине, био је египатски фараон из осамнаесте династије. У историји је познат и по именима Аменофис, што је грчко тумачење његовог имена Аменхотеп, па Ахенетен, Ехнатон, Иханатон, Анкенатен, Анкенатон. Не зна се поуздано кад се родио, ни када је владао. Верује се да је рођен 1397. или 1362. године пре наше ере, да је на престолу наследио свог оца Аменхотепа III и владао Египтом између 1353. и 1336. или између 1351. и 1334. године пре наше ере. Његова жена била је лепа Нефертити, чија се биста чува у Египатском музеју у Берлину.
   Владавину овог фараона није обележило освајање, већ пропадање империје коју су створили његови претходници. Ипак, Ехнатонов значај лежи у променама које је унео у области вере, етике, уметности, али и општег погледа на свет, што историчарима показује да је био човек широких схватања.
   У његово време уведено је веровање у једног бога, Атона, коме су подједнако блиска сва бића. Његово обележје био је сунчев диск, али Сунце се није поштовало као божанство већ је његова топлота поштована као енергија неопходна за људски живот. Бог Атон волео је сва бића, није знао за мржњу, љубомору и казну. Био је и господар мира и лишен свих људских страсти, па стога није ни имао људско обличје већ само духовност. Фараон је идеју нове вере добио, како је сам објашњавао, видевши сунчев диск, моћну светлост између две планине.
   Верује се да је умро у седамнаестој години владавине. После његове смрти све је враћено старим божанствима, док су новине у уметности потрајале мало дуже.