Пријава/Регистрација | Форум |Редакција |Претплата

Pisali ste



КАД ГЛОГ ЗАЗЕЛЕНИ

Молим вас да нешто напишете о славују.

ЗОРАНА
Костолац



                                                                       Најлепши глас птичјег света

Славуј је најпознатија птица певачица из породице дроздова. Током јесени сели се у средњу и западну Африку. У наше крајеве славуј се, по правилу, враћа у априлу, тачније чим зазелени глог. Посебно је занимљиво да путују ноћу и то појединачно: прво стижу мужјаци, а за њима женке. Стари славуји враћају се у своје грмове, а млади у близину родног места. Одмах по доласку мужјаци почињу с песмом. Прво певају ноћу и маме женке које су у лету, а касније изјутра и током целог дана. Песма коју изводи ова птичица неугледног смеђег перја нешто је најлепше што може да се чује у птичјем свету. То је неописива музика, пуна разних тонова и мелодија који се мешају са звонким звуцима радости, да би убрзо прешли у тихе и сетне мелодије.

О СУШТИНИ ЈЕ РЕЧ

Молим вас да ми одговорите шта је то епитома.

ЉИЉА
Бор


Епитома (од грч. епитоме – исечак, део) јесте одломак, извод, одељак, срж, садржај, краћи или најкраћи исечак у коме се огледа суштина целине књижевне или неке друге творевине.
У научним публикацијама већ стотинак година уобичајено је да се на крају сваке студије, расправе или књиге даје кратак извод или садржај на једном од светских језика, a најчешће на енглеском (такозвани summary – кратко изложен, сумаран). Епитомирати је инфинитив, глаголски облик истог појма и означава умеће избора, излагања па и писања сажетих и језгровитих прегледа целине. Епитоматор је, пак, вешт, искусан, увежбан аутор сажетих описа својих или туђих написа. У најширем смислу то је даровит стваралац у чијем се сваком стиху, строфи, одељку, пасусу или сцени исказује суштина природе, света и људске душe.

ПЕЧУРКЕ У САЛАТИ

Помозите ми да за рођендан другарици, која има посебан начин исхране, заснован на свежем и бареном поврћу и воћу, спремим неку једноставну а необичну салату од печурака које она обожава.

МАРИНА
Крагујевац


Нудимо два рецепта за салате с печуркама. Спремају се лако, а неуобичајени су.
За салату „Зелени тањир” потребна је главица зелене салате, веза руколе, 200 грама свежих, ситнијих шампињона, две веће куване цвекле, поморанџа, већа накисела јабука, 100 грама црних маслина без коштице, сок од пола лимуна, со и маслиново уље. Листове зелене салате и руколе опрати и исећи на шире резанце, шампињоне на четвртине, кувану цвеклу на танке колутове, поморанџи одстранити кору и исећи на колутове који ће се сами одвојити на кришчице, јабуку крупније нарендати, половину маслинки такође исецкати на колутове, а другу половину оставити за украшавање. Све састојке измешати, посолити, прелити лимуновим соком и маслиновим уљем.
  За „Пролећну салату” потребно је 500 грама куваног кукуруза шећерца, тегла од 680 грама маринираних печурака, три до четири печене црвене паприке (из замрзивача или свеже печене), два струка празилука, веза першуновог листа, со, бибер, сирће балзамико. Одмрзнуту црвену паприку исцепкати, мариниране печурке исећи на листиће, празилук и першунов лист ситно исецкати. У чинију прво изручити кукуруз шећерац, па све остале састојке, посолити, побиберити и зачинити с неколико капи сирћета.

ВОЈНИЦИ НИСКОГ РАСТА

Занима ме ко су били волтижери.

РАДОЈИЦА
Барич


Наполеон је 1804. године образовао лаку пешадију, волтижере (фр. voltigeurs), од људи ниског раста који раније нису узимани у војску. Тиме је повећао војску за око 40.000 људи. Волтижери су били наоружани лаком пушком и кратком сабљом. Коришћени су у извиђачким акцијама и за садејство с коњицом. Због тога су увежбавани да у једном скоку узјашу на коња иза коњаника и да пешице (трком) прате јахаче на коњима који се крећу касом.   Самосталне чете волтижера укинуте су 1868, а њихови пукови 1871. године. Сам назив и даље се задржао у француској војсци, углавном за пешадинце наоружане аутоматским пушкама.