Pisali ste


Имам дванаест година и идем у седми разред. Сваког петка купујем „Забавник” и читам све текстове. Замолио бих те да ми кажеш нешто о биљци која се зове божићно дрво. Твој највећи, вечити обожавалац
ЂОРЂЕ ЛУКИЋ
Крагујевац


Знак божићних празника је и зеленика, божиковина, божје дрвце или чесмик. Латински назив ове биљке је Ilex aquifolium и она расте као жбун или, пак, ниско дрво. Листови су јој тамнозелени и трновито назубљени, с лица сјајни, с наличја тамнији. Цветови су ситни, бели, споља црвенкасти. Плод је округла, црвена коштуница. Дрво зеленике је тврдо, а када је свеже посечено, има благу зеленкасту нијансу. Божје дрвце је цењено за израду најфиније столарије, као и за интарзију. Постоји легенда да је сечиво ножева или мачева исковано на божиковини – чаробно, те да ће власника учинити непобедивим.
Уколико си, пак, помислио на божићну звезду, која се од зимских празника може наћи на нашим пијацама и у продавницама цвећа, онда је њен латински назив Euphorbia pulcherrima, биљка из породице Euphorbiaceae, пореклом из Мексика, Јужне Америке и Африке. Позната је као божићни украс. Ботаничко име добила је по Еуфорбусу, лекару древног нумидијског краља који је први употребио њен иначе отрован сок као лек. Божићну звезду називају и поинсетијом, по првом америчком амбасадору у Мексику Џоелу Робертсу Поинсету који је биљку (која у Мексику расте слободно) донео у САД још 1828. године. У природном станишту, грм поинсетије може да нарасте до пет метара.


Од друга сам добила наруквицу од ситних перлица од жада. Не знам да ли је он заправо хтео нешто да ми поручи, која је симболика тог камена?
ЛЕНА П.
Нови Београд

Нефрит, или „бубрег камен”, наводно исцељује оболеле бубреге. Може да буде бео, светлосмеђ и жут, али је ипак најчешћи тамнозелени. Највећа налазишта су у Канади, Аустралији, САД, на Тајвану. Жадеит је знатно скупљи од нефрита и осим у зеленој, у природи се налази и у црној, плавој, љубичастој, белој боји. Има га у Бурми и Мијанмару, у Гватемали. Постоји и такозвани царски жад, најређи и најскупоценији облик, који је толико провидан да кроз њега без тешкоћа може да се чита. Ми смо ти, Лено, открили само кратке појединости о жаду, а на теби је да на што вештији начин покушаш да докучиш да ли твој друг има и неке друге намере, осим чисто пријатељских, и да ли би ти то уопште желела.

Иако већ дуже време пратим тенис, као и многи у нашој земљи, није ми баш најјасније на којим се све подлогама игра овај спорт и које су предности и недостаци различитих терена.
Унапред хвала на одговору,
један „младић” од седамдесет седам лета,
ваш верни читалац
из КРАГУЈЕВЦА


Наравно, у данашње време све убрзаније технологије и усавршавања квалитета материјала, побољшавају се и све врсте подлога. Ако говоримо о најпознатијим грен слем турнирима, на три добијена сета, Отворено првенство Аустралије, које се одржава крајем јануара у Мелбурну, игра се на синтетичкој подлози. Почетком јуна је Отворено првенство Француске у Паризу (Ролан Гарос), играчи излазе на земљани терен. Вимблдон, почетком јула, у Лондону, што је и очекивано за Енглезе, игра се на трави, а Отворено првенство Америке, почетком септембра, у Њујорку (Флешинг Медоуз), играчима нуди тврду, бетонску подлогу. Наш Новак Ђоковић, први рекет света, воли „брзе” подлоге, мада се сјајно сналази, и побеђује, и на осталим.
