Pisali ste


Драги „Политикин Забавниче”,
У породици имамо живу расправу и тражимо твоју помоћ. Да ли се Нобелова награда за књижевност додељује за одређено дело неког аутора (ми расправљамо о Андрићевом делу „На Дрини ћуприја”) или се додељује аутору за читаво његово стваралаштво из области књижевности?
Хвала ти унапред на одговору
Породице ДАВИДОВИЋ и РАДОВИЋ


Чини се да је управо истицање романа „На Дрини ћуприја” Иве Андрића који је добитник Нобелове награде за 1961. годину, разлог због кога већина сматра да се Нобелова награда додељује само за један роман, а не за целокупно дело. Треба имати у виду да је Андрић пре освајања Нобела написао бројне приповетке као и „Травничку хронику” и „Проклету авлију”...

У већини осталих случајева образложење се односи на читаво дело писца. На пример, Албер Ками је 1957. године добио Нобела „за важно књижевно стваралаштво које на посебан начин баца светло на савест савременог човека...” Габријел Гарсија Маркес није добио 1982. године Нобелову награду за „Сто година самоће”, како је често помињано, већ „за романе и приче у којима се фантастично и реалистично преплићу у раскошно осмишљеном свету што осликава живот и симболе једног континента”.

Занима ме колико ласта може да прелети у току дана.
РАША
Љиг



Молим те да напишеш нешто о стрипском јунаку Загору.
СТЕФАН
Плав
Црна Гора

Љубитељи стрипа с ових простора са Загором су се упознали 1968. године у епизоди „Насиље у Дарквуду”. Ту су сазнали ко је човек који живи у измишљеној шуми Дарквуд у Северној Америци у неодређеном времену између 1820. и 1840. године. Правог имена Патрик Вајлдинг или Загор Те-Неј, што на језику Индијанаца Алгонкин значи „дух са секиром”, и означава неустрашивог јунака, одевеног у фармерке и црвену мајицу без рукава са жутим кругом на грудима у коме је црни орао, он је борац против неправде и насиља и заштитник индијанских племена.
Као дечак Загар је остао сироче, јер су му родитељи страдали у нападу Индијанаца, а њега је спасао луталица Вендеринг Фици и васпитао га у дивљини. Уз њега је стално неколико људи, оданих следбеника. Ту су његов верни помоћник, дебељушкасти Мексиканац Чико, неспретни хвалисавац кога Индијанци називају „мали човек с великим стомаком”, Тонка, поглавица Мохавка и Загоров брат по крви, Док Лестер, врач.
С њима или сам, Загар често упада у разне опасности и праве окршаје. Има и бројне непријатеље. Међу најпознатијима су професор Хелинген, луди али генијални научник и проналазач који жели да завлада светом, потом келтски друид и чаробњак који има магијске моћи, барон Ракоши, вампир стар 700 година, Тимбер Бил, зли дрвосеча...

Често ми се на Фејсбуку појави фотографија једне наизглед намћорасте мачке, уз одговарајући текст. Занима ме да ли нешто знаш о том четвороножном мргуду.
САРА
Крагујевац

За само два дана Тард је стекла преко двадесет хиљада обожавалаца. А онда је Брајан поставио снимак и на Јутјуб (http://www.youtube.com/watch?v=INscMGmhmX4), настала је права помама за Тардом, филм у коме се види да је неко мази има већ преко осам и по милиона прегледа. Одједном сви желе да се сликају с мацом, увелико се штампају мајице с њеним ликом, лутке, привесци за кључеве. Ето шта се догоди кад се родиш с цртама лица, односно њушке, који изгледају мргодно. А, иначе, како објашњава Табата Бундсен, Тард се понаша као свака друга мачка, љубазна је и мазна.
