Pisali ste
КЊИЖЕВНИ НОБЕЛОВЦИ
Драги „Политикин Забавниче”,
У породици имамо живу расправу и тражимо твоју помоћ. Да ли се Нобелова награда за књижевност додељује за одређено дело неког аутора (ми расправљамо о Андрићевом делу „На Дрини ћуприја”) или се додељује аутору за читаво његово стваралаштво из области књижевности?
Хвала ти унапред на одговору
Породице ДАВИДОВИЋ и РАДОВИЋ
Нобелова награда за књижевност додељује се од 1901. године књижевницима и књижевницама за најбоља дела надахнута идеалистичким уверењима. Награда за књижевност једна је од пет награда утемељених тестаментом Алфреда Нобела 1895. године. Ово високо признање Шведске академије седам пута није додељено (1914, 1918, 1935, 1940, 1942, 1943), а два пута награда је одбијена (1958. и 1964).
Чини се да је управо истицање романа „На Дрини ћуприја” Иве Андрића који је добитник Нобелове награде за 1961. годину, разлог због кога већина сматра да се Нобелова награда додељује само за један роман, а не за целокупно дело. Треба имати у виду да је Андрић пре освајања Нобела написао бројне приповетке као и „Травничку хронику” и „Проклету авлију”...
Додуше, у извесним случајевима, у образложењу жирија, издваја се одређено дело, као посебно. Али не у случају Иве Андрића, јер стоји да је награду заслужио „за епску снагу којом је обликовао мотиве и судбине из своје земље”. С друге стране, када је пољском писцу Владиславу Рејмонту 1924. године додељена Нобелова награда за књижевност, стајало је да је признање добио за епски роман „Сељаци”. Слично је било и с Томасом Маном 1929. године. Награда му је припала, „пре свега за његов роман ’Буденброкови’ који се сврстава у највећа дела савремене књижевности”. Ернесту Хемингвеју, добитнику Нобелове награде за књижевност 1954. године, ово светско признање припало је „за његову вештину нарације коју је показао у роману ’Старац и море’ и за утицај који има на савремени књижевни стил”. Дакле, поред једног дела, помиње се и целокупни допринос светској књижевној баштини.
У већини осталих случајева образложење се односи на читаво дело писца. На пример, Албер Ками је 1957. године добио Нобела „за важно књижевно стваралаштво које на посебан начин баца светло на савест савременог човека...” Габријел Гарсија Маркес није добио 1982. године Нобелову награду за „Сто година самоће”, како је често помињано, већ „за романе и приче у којима се фантастично и реалистично преплићу у раскошно осмишљеном свету што осликава живот и симболе једног континента”.
МАЛИ, КРИЛАТИ МАРАТОНАЦ
Занима ме колико ласта може да прелети у току дана.
РАША
Љиг
Група научника са Института за зоологију при Казашкој академији наука у Алма Ати боравила је у долини Чак-Пак где је проучавала неке врсте животиња и птица. Том приликом ставили су прстен на ногу једне ласте са жељом да прате њено кретање. После четири дана обавештени су да је иста птица ухваћена на месту удаљеном око три хиљаде километара од долине Чак-Пак. Тако се из овог податка сазнало да је ласта, обележена прстеном, дневно просечно летела по 750 километара.
ДУХ СА СЕКИРОМ
Молим те да напишеш нешто о стрипском јунаку Загору.
СТЕФАН
Плав
Црна Гора
Загор је јунак пустоловних стрипова које је 1961. године почела да објављује италијанска издавачка кућа „Sergio Bonelli Editore”. Изашле су четири свеске, свака са 64 странице, а онда се стрип усталио и наставио редовно да излази. Лик Загора цртежом је осмислио илустратор Галијен Ферије, кажу по сопственој слици, а текстом га је употпунио Серђо Бонели.
Љубитељи стрипа с ових простора са Загором су се упознали 1968. године у епизоди „Насиље у Дарквуду”. Ту су сазнали ко је човек који живи у измишљеној шуми Дарквуд у Северној Америци у неодређеном времену између 1820. и 1840. године. Правог имена Патрик Вајлдинг или Загор Те-Неј, што на језику Индијанаца Алгонкин значи „дух са секиром”, и означава неустрашивог јунака, одевеног у фармерке и црвену мајицу без рукава са жутим кругом на грудима у коме је црни орао, он је борац против неправде и насиља и заштитник индијанских племена.
Као дечак Загар је остао сироче, јер су му родитељи страдали у нападу Индијанаца, а њега је спасао луталица Вендеринг Фици и васпитао га у дивљини. Уз њега је стално неколико људи, оданих следбеника. Ту су његов верни помоћник, дебељушкасти Мексиканац Чико, неспретни хвалисавац кога Индијанци називају „мали човек с великим стомаком”, Тонка, поглавица Мохавка и Загоров брат по крви, Док Лестер, врач.
С њима или сам, Загар често упада у разне опасности и праве окршаје. Има и бројне непријатеље. Међу најпознатијима су професор Хелинген, луди али генијални научник и проналазач који жели да завлада светом, потом келтски друид и чаробњак који има магијске моћи, барон Ракоши, вампир стар 700 година, Тимбер Бил, зли дрвосеча...
СИМПАТИЧНИ МРГУД
Често ми се на Фејсбуку појави фотографија једне наизглед намћорасте мачке, уз одговарајући текст. Занима ме да ли нешто знаш о том четвороножном мргуду.
САРА
Крагујевац
Претпостављамо да мислиш на мачку по имену Тардар Сос, или скраћено Тард, која је последњих месеци стекла светску славу. Данас је Тард, која је на свет дошла априла 2012. године, до те мере омиљена да је гостовала у неколико телевизијских програма у САД, већ је звезда једног произвођача хране за кућне љубимце, недавно је дочекана као права звезда и у часопису „Тајм”, где је „пристала” да позира одушевљеним фотографима. Она, иначе, пати од мачјег облика обољења које је чини мањом од осталих примерака, иако су јој родитељи сасвим нормални. Власница ове маце је Табата Бундесен, из Мористауна у америчкој држави Аризони. Ко зна да ли би јој пало на памет да обзнани необичан изглед свог љубимца да јој у посету није дошао брат. Чим је видео Тард, Брајан Бундесен толико се одушевио да је њену фотографију ставио на Редит, друштвено-информативну и забавну мрежу.
За само два дана Тард је стекла преко двадесет хиљада обожавалаца. А онда је Брајан поставио снимак и на Јутјуб (http://www.youtube.com/watch?v=INscMGmhmX4), настала је права помама за Тардом, филм у коме се види да је неко мази има већ преко осам и по милиона прегледа. Одједном сви желе да се сликају с мацом, увелико се штампају мајице с њеним ликом, лутке, привесци за кључеве. Ето шта се догоди кад се родиш с цртама лица, односно њушке, који изгледају мргодно. А, иначе, како објашњава Табата Бундсен, Тард се понаша као свака друга мачка, љубазна је и мазна.