Pisali ste


Шаљем вам фотографију „Мома” коју је снимио Илија Ацески. Ово необично дело природе налази се на Селечким планинама близу Прилепа, на око сат хода од манастира Светог Димитрија код села Селце.
Ваш стални читалац
andreveljanoski@...

Зовем се Исидора и из Црне Горе сам. Да ли бисте могли да нађете легенду о кинеском цару који је полетео уз помоћ старе летелице? То би ми много значило, јер нигде нисам могла да је нађем, а слушала сам о њој.
Поздрав,
ИСИДОРА

Почев од Нике, преко Икара и Дедала... Хришћански анђели били су својеврсни гласници посредници између Бога и људи.

Британци негују мит о краљу Бладуду који је, наводно, владао две деценије, почев од 863. године пре наше ере (или 500. године пре наше ере). Он је направио крила како би се кроз ваздух винуо до Аполоновог храма. Прича каже да је несрећно окончао живот, ударивши о зид док је летео. Занимљива је и прича о Архити из Тарента (428–347. п. н. е), грчком филозофу, припаднику Питагорејске школе, државнику, теоретичару музике, математичару, филозофу и астроному. Мит говори да је Архита нацртао и направио механичког голуба од дрвета који је могао да лети! Не зна се ни како, ни колико је дрвени голуб могао да се одржи у ваздуху.


Молим те да ми напишеш нешто о легендарном кошаркашу Мајклу Џордану.
ВЕЉКО ПРОДАН
<veljkoprodan@yahoo.com>

Прво признање стекао је 1982. године када је, поготком у последњој секунди меча са тимом Универзитета Џорџтаун, Северној Каролини донео победу (63 : 62) и титулу првака. Пре одласка у НБА лигу, 1984. године, учествовао је на Олимпијским играма у Лос Анђелесу.

„Чикаго Булси” су га купили 1984. године. Тада су били један од лошијих тимова, а после Џордановог доласка почели су да бележе боље резултате. Већ у првој сезони био је најбољи стрелац, скакач и асистент. То му је донело награду за најбољег дебитанта године и место у Ол-старс тиму. Пред почетак сезоне 1989/1990, дотадашњи помоћни тренер Булса, Фил Џексон, постао је главни тренер. Тада је представио свој чувени напад „троугао” који је омогућио Мајклу да искаже сву прецизност, али и да асистира саиграчима, највише Скотију Пипену и Хоресу Гранту. С „Булсима” је освојио три узастопне титуле шампиона НБА (1990/91, 1991/92. и 1992/93). Године 1992. на Олимпијади у Барселони с америчким „Дрим тимом” врло убедљиво је освојио олимпијско „злато”.

Поново су освојили три титуле првака заредом (1995/96, 1996/97, 1997/98). Тренер Фил Џексон напустио је „Булсе”, а Џордан се поново пензионисао изјављујући да неће да игра ни за једну екипу коју не тренира Џексон. Ипак, још једном се предомислио па је две сезоне (2001/2002. и 2002/2003) био тренер и играч екипе „Вашингтон Визардс”.

ПРЕМИЈЕР
И ПРЕМИЈЕРА
Драги „Забавниче”, можеш ли да ми одговориш каква је сличност између речи „премијера” и „премијер”?
ВЕСНА
Ваљево


Премијер је државна титула за председника владе, првог министра, „првог међу првима”. Сви други су „остали”.
Једино у Француској није тако. Реч „premier” означава сваког ко је „први”, а то може да буде и победник у неком такмичењу, и ученик који први стигне у школу, а само израз „premier ministre” или „први министар” у Француској значи „председник владе”.

Од изворне кованице, изостављањем именице „министар”, у многим језицима прихваћена је само реч „премијер” за високу државну титулу.

Занима ме који су први европски градови имали више од милион становника.
ИВАНА
Угриновци

Први европски милионски град био је Рим

Пред крај старе ере имао је 1.800.000 становника. После Нероновог пожара 64. године број његових становника нагло се смањио. Током наше ере први милионски град у Европи и свету био је Цариград, односно Константинопољ. Проглашен 330. године за престоницу Источног римског царства, односно Византије, он је то остао више од хиљаду година – до турског освајања 1453. године. Цариград је средином 6. века (за време владавине цара Јустинијана I) имао око милион становника. У исто време други град у царству била је Александрија (око 600.000 становника), трећи Антиохија у Малој Азији (око 40.000), а Рим тек четврти, с нешто више од 300.000 становника.

Цариград је средином 6. века имао око милион становника
Занимљиво је да је у време крсташког освајања Цариграда 1204. године (када се његово становништво преполовило), тада највећи град у Западној Европи, Париз, имао само 100.000 становника.
