Писали сте



АЈФЕЛОВА ПОСЛА
Да ли је истина да је славни конструктор Гистав Ајфел једно време живео на нашим просторима и ту чак пројектовао неке ствари?
МАРИЦА
Нови Сад



А Ајфеловом бироу, по свој прилици, пројектоване су још неке важне грађевине на Балкану, попут великог гвозденог моста у Зрењанину и моста Скендерија у Сарајеву.

Недоумица, посебно с почетка, било је и око самог Ајфеловог торња, данас неспорног симбола Париза. Када је подигнут – висок 320, 75 метара – уочи отварања Светске изложбе 1889. године, а у част стогодишњице Француске револуције, изазвао је згражавања и велике отпоре. Многи су му пребацивали да ту „има превише гвожђа”, а он се бранио речима: „Мислим да ће кула имати своју сопствену лепоту”.

АЛИ И ДЕВОЈКА
Занима ме како је стил бидермајер добио име?
ЉИЉА
Мали Иђош

„Човек с малим задовољан, коме његова мала соба, невелика баштица, забачено месташце где живи и неугледно звање сеоског учитеља пружа прилику да буде срећан. Упркос слабој плати, тај човек у дубинама своје једноставне, честите и ведре швапске душе налази врело задовољство које му растерује бриге и олакшава терет професије”.

Назив за овог „срећног човека” прво се користио за производе уметничких заната, нарочито намештаја, потом је искоришћен у сликарству, а примењује се и у карактерисању књижевности тог доба.
Иначе, бидермајер и округли полулоптасти букет већег или мањег облика састављен од исте врсте или пак различитих цветова поређаних у концентричне кругове комбинован зеленилом. Носе га невесте на венчању и после га преко главе бацају сватовима. Верује се да ће девојка која га ухвати убрзо пред олтар.

Драги „Забавниче”,
Пишем ти у име особља и пацијената Одељења за парцијалну хоспитализацију Клинике за психијатрију Клиничког центра Војводине, као и Удружења лечених од психозе у Новом Саду. Протеклих неколико месеци био си тако љубазан да нам шаљеш по неколико бројева месечно, и то нам је заиста пуно значило. Помогао си нам да паметније осмислимо наше дружење и бар накратко побегнемо из понекад суморних оквира свокодневице, и на тамо смо ти јако захвални. Један од најтежих задатака који се поставља пред људе са менталним тешкоћама је како их отргнути депресивној инерцији и испунити свој мисаони простор другачијим, ведријим садржајем, и у том задатку свака помоћ је драгоцена, а твоја заиста није била занемарљива. Да бисмо то доказали, шаљемо ти неколико писама које су за тебе написали наши пацијенти. Надамо се да ћемо наставити дружење и у овој години.

Клинички центар Војводине
Др Игор Стојановић, начелник Одељења; др Слађана Ралевић, др Сања Плештић, Александар Чер, радни терапеут; Марина Вршка, главна сестра Одељења; Драгана Ђурић, медицинска сестра; Светлана Радовић,

Доносимо изводе из неких добијених писама:
„... С тобом проводим најлепше време у дневној болници, веровали или не...”
Јелица
„... Само речи похвале за сав труд који улажете да 'Забавник' буде бољи и читанији, штиво за унуке и дедове...”
А. М.
„... Прошли смо ти и ја у прелепом дружењу ево већ читавих педесет година... Како онда тако и данас ти ми се безусловно дајеш и враћаш осмех на лице...”
Мира

Џони
