Пријава/Регистрација | Форум |Редакција |Претплата

Писали сте



УМИРУЈУЋИ ТЕРПАНДАРОВИ ТОНОВИ

Молим вас да ми одговорите ко се први досетио да музику користи као лек.

СНЕЖАНА
Велика Плана


Благотворно дејство музике на оболеле људе уочено је још у античко доба. Најстарија историји позната личност античке музике је хеленски музичар и песник Терпандар који је живео у првој половини 7. века пре наше ере. Он је китару, односно лиру са седам струна, користио у терапеутске и психолошке сврхе. Звук лире и стихови његових песама деловали су умирујуће на нестабилне слушаоце. Терпандар је у историји музике познат и по чувеном светом ному (грч. номос – обредна песма) у част Аполона, старогрчког бога песме, музике и лекарске вештине.


ЕКСПОНАТ ИЗ КАМЕНОГ УГЉА

Молим вас да ми одговорите где се налази најстарији метеорит нађен на Земљи.
Метеорит ''Богуславка'' (нађен 18. октобра 1916) данас у музеју у Москви

НИКОЛА
Грделица


У музеју „Донбас геологија” у граду Доњецку, у Русији, чува се комад гвозденог метеорита који је на Земљу пао у време геолошког периода карбона, односно пре 285 до 340 милиона година. Метеорит је нађен 1981. године у комаду каменог угља, у коме је, као у ораховој љусци, лежао више од 300 милиона година.


ПРАДАВНИ СИМБОЛ

Занима ме откад постоји симбол вечите ватре.

ИЛИЈА
Бановци


Живот на Земљи зависио је од постојања ватре, па се код наших предака појавио и сачувао симбол о вечитој ватри или пламену. Ако би се на римском Форуму, у храму богиње огњишта и живота Весте, који су чувале Весталке, неким случајем вечити пламен угасио, сви послови у храму би се прекидали све док се веза између неба и Земље, оличена у вечитом пламену, не би поново успоставила. Припадници северноамеричког индијанског племена Оусеиџ одржавали су свету ватру у шатору племенског поглавице јер су сматрали да им она доноси живот и здравље. Припадници племена Тонга у Јужној Африци такође су у поглавичиној колиби чували свети пламен и нису дозвољавали да се угаси. Ако би се којим случајем угасила, ватру је смео поново да запали само племенски врач, а нико од припадника племена није смео од светог пламена да узме ужарени пепео или жеравицу. Код Монгола је постојао неписани закон по коме нико није смео да се помокри на пепео ватре која тиња. Према антропологу Валтеру Хафу, код неких народа крађа ватре била је злочин који се кажњавао смрћу, док се код неких других народа сматрала за нечасно дело.

ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ НА ТУФНЕ

Занима ме по чему се разликују поточна и језерска пастрмка.

Језерска пастрмка
СТЕВАН
Љиг


Језерска пастрмка пореклом је из алпских језера. Она се од обичне, поточне, пастрмке разликује издуженијим телом, величином (достиже и 25 килограма) и сребрнастом бојом крљушти, а највише тиме што по себи нема црвене тачке као поточара. Уместо њих, језерача има црвене пеге крстастог или звездастог облика, расуте свуда по телу. На простору бивше Југославије ових пастрмки има у Плитвичким језерима, Бохињском и Височком језеру у Далмацији. Она је, иначе, одлична за спортски риболов и лови се на варалицу, из чамца у покрету.