Пријава/Регистрација | Форум |Редакција |Претплата

pisali ste


ОГЛЕДАЛО ДУШЕ
Занима ме да ли наша кожа може да открије када смо узбуђени?
АНА
Шабац

Кожа је по свом пореклу, настала од материјала сличног мозгу јер се обоје формира од спољњег омотача заметка. Није зато ни чудо што је кожа право огледало људске душе и што лако открива и оно што човек не жели да открије – свс нашс осећања, тајне помисли и сл. Сва стања психичке напетости, сва осећања неспокојства, страха, стида, срџбе и прекора, све се то тренутно одражава на кожи кроз њено бледило, црвенило, знојење, накострешеност длака, свраб и алергију, и то без наше воље и жеље (не може нико сам да одлучи да ли ће поцрвенети од стида или неће).


Сапуница без сапуна
Можете ли да ми објасните зашто се за неке филове, серије или позоришне представе каже да су „сапунице”?
ДРАГАНА,
Нови Београд

Израз „сапуница” појавио се у нашем језику после Другог светског рата. Веома редак, необичан и готово необјашњив, израз није ушао ни у један речник српског језика јер стручњаци немају одговор на његово право значење. Углавном се користи као ознака за сладуњаве, романтичне и уметнички не много квалитетне филмове, представе, серије, радијске емисије.
Зна се да је израз „сапуница” , односно „сапунска опера” потекао из САД тридесетих и четрдесетих година прошлог века, кад су популарне радијске емисије и серије веселе, љубавне садржине са срећним крајем рекламирали произвођачи сапуна. Тако је и настао израз „соап опера”.
Израз се најчешће употребљава у уском, одређеном кругу људи који се баве радијским и телевизијским послом, првенствено њиховом критиком. Подругљива реч „сапуница” одговара набрајању – лоше, јефтино, незанимљиво, неквалитетно, срамно.