pisali ste
КАД ДУНЕ СА ЗВЕЗДА
Занима ме шта је, у ствари, космички ветар.
ЈАКША
Бановци
Космички ветар је усмерено струјање честица које избацују звезде. У јулу 1979. године, на растојању од 20 милиона километара од Јупитера, америчка свемирска летелица „Војаџер” забележила је честице брзине веће од пет милиона километара на час (више од 1388 километара у секунди). Овакво струјање честица амерички научници с Универзитета Џон Хопкинс назвали су космичким ветром.
ГЛУВИ КОМПОЗИТОР
Учили смо на музичком да је композитор Лудвиг ван Бетовен био глув. Мене занима да ли је он био потпуно глув, или само делимично.
МИОНА
Кикинда
Тачно је, славни немачки композитор Лудвиг ван Бетовен (1770–1827) био је глув. Кад је навршио двадесет осам година, почео је да се жали да не успева да разуме људе који не говоре гласно. Током концерата или представа у позоришту седео би тик уз оркестар. Све више губећи слух, Бетовен се и удаљавао од људи. Иначе тешке нарави, постао је недружељубив и осоран. Године 1802. покушао је чак и самоубиство. Због невоља са слухом, напослетку је прекинуо готово све друштвене, па и пријатељске и љубавне везе. Осам година пре смрти (1819) био је потпуно глув – ништа није чуо. Али, упркос томе, наставио је да чује своју музику. Чувену Девету симфонију, с „Одом радости”, написао је 1824. године. Дакле, кад је био потпуно глув.
----------------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------
ПСЕЋА ТАЧКА ГЛЕДИШТА
Недавно сам добила лабрадора и не знам како да га одучим од једне, по мени, невероватно ружне, можда чак и опасне навике. Мој пас Сима воли да пије воду из клозетске шоље. Не могу да схватим зашто то ради кад има своју чинију.
УНА МИРИЋ
Београд
Твој пас Сима не разликује се много од других паса, наравно не свих. Наиме, за четвороножног љубимца клозетска шоља је нека врста порцеланске фонтане у којој је вода увек свежа. С псеће тачке гледишта, вода у тоалету има бољи укус од оне која му је одређена и која некад и сатима стоји у некој доста малој, пластичној или металној посуди. Једном кад „открије” ову воду, куче убрзо схвата да се у тој знатно већој порцеланској посуди вода веома често мења и, чак и лети, остаје углавном прилично хладна. И још нешто, материјал од кога се праве клозетске шоље не утиче много на промену укуса драгоцене течности, што није случај с пластиком и металом. Ако бисмо направили поређење, то би било слично као кад би човека неко питао да ли више воли да пије воду из планинског потока или из баре. Без обзира на све, стручњаци ипак не препоручују да пас лапће течност из тоалета, зато што се на ивицу шоље или у котлић обично стављају средства за чишћење и освежење тоалета, која могу да буду штетна за љубимца.
ОРЛОВИ УВЕК ЛЕТЕ
Моја омиљена птица је орао. Волео бих да напишеш нешто о њему.
КРИСТИЈАН
Шабац
kriki97@...
Орлови спадају у род птица грабљивица. Постоји преко 60 врста, а већина настањује подручја Европе, Азије и Африке. Поред тога, две врсте могу да се нађу у Северној Америци и Канади, девет у Средњој и Јужној Америци и три у Аустралији.
Од осталих грабљивица орлови се разликују по величини, снажнијој грађи и изражено снажнијој глави и кљуну. Дужина тела орлова може да буде од 40 центиметара, код најмањих, до читавог метра код највећих, а тешки су између пола и седам килограма, у зависности од врсте.
Одликују се мишићавим ногама и великим распоном крила који достиже чак и преко два и по метра. Имају велике зенице које им омогућавају моћан вид да запазе плен на веома великим удаљеностима. Примера ради, људско око има око две стотине хиљада ћелија осетљивих на светлост, док орлови имају око милион. А, поред тога, док људи могу да препознају три основне боје, они могу пет, што им омогућава да примете и маскиран и сакривен плен.
Људско дивљење за орлове огледа се у преко двадесет грбова земаља које су сматрале да је похвално своју величину упоредити с величанственошћу орла. Међу њима је и Србија, као и САД, Русија, Аустрија, али чак и велике историјске силе попут Римског царства и Византије.