Пријава/Регистрација | Форум |Редакција |Претплата

pisali ste




БРАНДО УЗ ИНДИЈАНЦЕ

Чула сам да је неки познати филмски глумац одбио да прими „Оскара” због непоштовања људских права. Ко је то био?

КЕТИ ЈЕВНИШЕК
Земун




То је био славни амерички глумац Марлон Брандо (1924–2004). Наиме, награђен је „Оскаром” за тумачење лика дон Вита Корлеонеа у филму „Кум” Френсиса Форда Кополе, снимљеном 1972, а награде су додељиване 1973. године. Поред Бранда, у „Куму” су играли Ал Пачино, Џејмс Кан , Роберт Дивал, Дајана Китон и други.
Дакле, Марлон Брандо одбио је да прими „Оскара” за главну мушку улогу у знак протеста што, по његовом мишљењу, америчка влада није поштовала људска права Индијанаца, староседелаца, као и због тога како се према њиховој баштини и животу односила америчка филмска индустрија. Тако се на свечаности доделе „Оскара”, уместо Бранда, у ношњи Апача појавила борац за права Индијанаца, девојка по имену Мало Перо. Али, Марлон Брандо није био први који је одбио да прими „Оскара” за главну мушку улогу. Две године раније, Џорџ Скот одбио је да прими „Оскара” за улогу у филму „Патон” јер му је била мрска помисао да се такмичи с другим глумцима.



КРСТ АНДРИЈЕ ПРВОЗВАНОГ

Молио бих те да ми одговориш одакле потиче назив саобраћајног знака за пругу „Андријин крст”.

РАДИВОЈЕ ВЛАШКАЛИЋ
<radivoje.vlaskalic@gmail.com>




Андрија је био први апостол кога је Исус позвао да му буде следбеник па се стога у православној и другим источним црквама обично назива Првозвани. Он је најпре био ученик Јована Крститеља, али кад је овај, према Јовановом јеванђељу, на реци Јордану прстом показао на Исуса, говорећи: „Гле, јагње Божје”, Андрија је пошао за Христом. У многим апокрифима (списима које црква не признаје) о њему се говори као проповеднику јеванђеља у разним земљама око Црног мора, као што су Византија и Тракија, затим у Русији и најзад у Грчкој – у Епиру и на Пелопонезу, где је пострадао 62. године.
Он је многе становнике града Патраса превео у Христову веру. Међу њима су били и брат и жена римског царског намесника Егеата. Овај је због тога Андрију прво ставио на муке, а потом наредио да га разапну на крст. Предање каже да је при том сам Андрија тражио да буде распет на крсту у облику слова „Х”, јер се није сматрао достојним да живот оконча на такозваном латинском крсту, као његов учитељ Исус Христ.
Зато се данас овај облик крста, па и саобраћајни знак који тебе занима, назива Андријин крст.


ПРВА АУТОПСИЈА

У многобројним детективским серијама и оним везаним за судије и адвокате, случајеви се често решавају аутопсијом жртве, пошто лекар открије узрок смрти. Занима ме да ли је познато ко је и кад извршио прву аутопсију.

МИЛАН ПАНИЋ
Београд

Рембрант ван Ријн: „Час анатомије доктора Николаса Тулпа”, 1632. године
Аутопсија или обдукција означава преглед и сецирање леша да би се утврдио узрок смрти. Овај поступак, кад је саставни део полицијске истраге, обављају патолози форензичари, стручњаци судске медицине. Вађење органа било је познато древним народима, Египћанима пре свега, али су они то радили превасходно због потреба мумификовања тела. Верује се да су у 3. веку пре наше ере аутопсије вршили Ерасистрат и Херофил, лекари из Александрије. Међутим, у историји медицине сматра се да је прва званична обдукција извршена 44. године пре наше ере. Кад је у завери убијен римски владар Јулије Цезар (49–44. пре н. е), аутопсију је извео Антистије. Он је утврдио да је Цезар убоден двадесет три пута, али да је други убод, испод плећке, којим му је прободено срце, био смртоносан. Иначе, ренесансни лекар Ђовани Моргањи (1682–1771) сматра се оцем савремене анатомске патологије.