Писали сте


Молим вас да ми нешто кажете о Звечану, граду из старе српске историје.
РАШКО
Барајево



КРАВА НИЈЕ НА УВЕТУ!
Сви ми кажу да немам слуха – као „да ми је крава стала на уво”. Међутим, веома бих волео да научим да свирам неки музички инструмент. Мислите ли да је то изводљиво?
ПЕТАР
Никшић

Другим речима, немогућност да тачно отпевамо неку мелодију у највећем броју случајева зависи од недостатка музичког образовања, тачније, од невежбања. Чак и самостално, а посебно с професором музике, и они који нису нарочито музикални могу да науче добро да свирају неки инструмент. У том подухвату певање такође игра важну улогу.


Недавно сам био у гостима на селу где сам први пут видео мачку која је уловила миша. Домаћини су ми објаснили да се њихова мачка радо тако храни, док остацима с трпезе тек допуњује јеловник. Занима ме колико мишева треба да улови одрасла мачка да би утолила глад.
РЕЉА
Београд


А не би требало да буде тако, кажу научници. По законима природе, мишеви су храна за мачке. Оне су ловци, а глодари њихов плен. Правилним односом ловца и плена одржава се равнотежа међу животињским врстама. Међутим, као и много шта у природи, и овде је ствар поремећена. Уместо да појуре и саме уграбе за њих најбољи и најздравији залогај, већина мачака добија сервиран оброк, са свим неопходним састојцима. Таква исхрана најчешће лоше утиче на њихово здравствено стање. Углавном пате од гојазности и атрофије мишића, од дијабетеса и срчаних тегоба.
Да лове мишеве, не би имале тих тегоба. Све нездраве састојке и сувишне калорије мачке би сагореле јурећи за пленом, а одраслој мачки од четири килограма дневно је потребно осам мишева, ако се искључиво њима хране. Сеоске мачке то себи углавном и могу да приуште.

НЕ ДИРАЈ ОСИЊАК
Можете ли да ми објасните шта значи израз „љут као оса”?
ЉИЉАНА
Смедерево


Дакле, не треба „дирнути у осињак”, односно „изазивати опасност” јер као што осе, дрзне ли се ико да им наруши мир осињака, нападају и боду, тако и човек притиснут својом муком може да буде веома непријатан и силовит не само на речима, већ и у поступцима. А то може да буде непријатно болно, као и убод осе.

Занима ме кад је пронађена незапаљива филмска трака.
ТОМА
Зајечар


Незапаљиву траку први је применио Француз Шар Пате на свом узаном формату „пате К-О-К” од 28 mm, а убрзо за њим и Американац Томас А. Едисон за свој кућни „кинетоскоп” на формату од 22 mm. Први прави аматерски формат, 9,5 mm „пате беби”, лансиран је 1922. године на незапаљивој филмској траци. На њој су до данашњих дана сачувана многа дела класичне филмске уметности. Незапаљива филмска трака прихваћена је као стандард у професионалној кинематографији (35 mm) 1951. године, тачно пола века после проналаска.
