Pisali ste

Занима ме које намирнице су најбоља заштита од грипа.
СТОЈАН
Алибунар
![]() |
ОПАСНО ЗА ЗДРАВЉЕ, ЗДРАВО ЗА ПАРЕ
Молим вас да ми одговорите кад је први пут званично забрањено пушење.
ДРАГАН
Лозница
![]() |
СМЕЈЕМ СЕ, ПА ШТА?
Занима ме зашто се људи смеју.
ВЛАДИМИР ГАЈИЋ
Беочин
Једноставно, смех је саставни део универзалног људског речника. Сви чланови људске врсте га разумеју. За разлику од француског, енглеског или свахилија, не морамо да га учимо. Рађамо се с могућношћу за смех.
Занимљиво је да се смех у ствари јавља мимо наше воље. Ми не одлучујемо кад ћемо се насмејати. А ако и можемо свесно да га спречимо, никако не можемо свесно и да га произведемо. Зато је веома тешко да се смејемо на нечију команду или да лажирамо смех.
Такође је занимљиво да наука познаје веома мало чињеница што се тиче самих механизама у одређеним деловима мозга задуженим за смех. Али, зато је познато шта може да га изазове и које делове тела он користи. Кад се смејемо, мењамо изразе лица и, наравно, производимо најразличитије звуке. Неки људи, нажалост, производе и веома непријатне! Током тог заразног чина дах нам се прекида, мишићи на ногама, рукама и телу се грче, шаљући једну врсту поруке осталима. Јер, пре свега, смех је начин општења. Ретко се смејемо кад смо сами, осим ако се смејемо себи. Тек понеко уме да се у друштву насмеје на свој рачун.

Илустровао Добросав БОБ Живковић |
Први смех јавља се око трећег или четвртог месеца, много пре него што смо у стању да причамо. Смех и плач једини су језик којим дете општи с мајком и околином. Али, упркос раширеном мишљењу у народу, смех није плод хумора – све је у односу између људи. Штавише, доказ за то је и чињеница да је већина људи спремна да се насмеје и на најобичније фразе. Али, ми сами не одлучујемо свесно кад да се насмејемо, то уместо нас одлучује наш мозак. Ипак је ха, ха, ха лепак који спаја.