Ma šta kažeš
НЕ БОЛИ КАД БИЈЕ СВЕКРВА

Уколико свекрва пребије снају, за то (не)дело у Индији неће одговарати пред судом. Јер, у таквом случају неће бити прихваћена тужба за наношење телесних повреда, нити за суровост или физичко насиље, па чак ни за ментално злостављање.
Како извештавају стране новинске агенције, оваквих одлука држи се индијски Врховни суд. И то није све: суд допушта да свекрва приговара снаји, да је грди, да јој даје стару и похабану одећу, да јој понекад удари шамар, да јој одузме поклоне које јој је дала кад се удала за њеног сина... Све с образложењем да свекрва преузима улогу мајке-васпитачице. Ко ће да покаже невести како треба да се понаша, ако не свекрва?
Ова одлука донета је недавно, после низа тужби које су индијске снахе поднеле против недвосмислено грубих учитељица-мајки.

Априла ове године Тед Мазетјер зауставио је кола на аутопуту надомак Такоме, града у америчкој држави Вашингтон. Поред друма била су паркирана кола испред којих су стајала двојица мушкараца и махала, очигледно тражећи помоћ. Убрзо се испоставило да се ради о двојици крадљиваца који су покушали да Теда оборе на земљу и отму му кола.
Овај осамдесетчетворогодишњак учинио је нешто што се најмање очекује од тако старог човека. Узвратио им је: док је једног силовито збацио с рамена, другог је ударио тамо где мушкарца највише заболи. Збуњени лопови некако су успели да се придигну и, колико их ноге носе, почели да беже. Наравно, Тед Мазетјер је мобилним телефоном позвао полицију која је убрзо стигла збуњене нападаче. Ова два крадљивца нису ни била свесна с ким се каче. Наиме, Мазетјер је ветеран из Другог светског рата који је касније радио као управник затвора.
ИНТЕРНЕТ ПРОВОДАЏИСАЊЕ

Ако могу наша деца, што не бисмо и ми? Изгледа да је све више усамљених Американаца почело овако да размишља. Угледавши се на синове и кћери који с лакоћом крстаре по Интернету и, на одређеним сајтовима и форумима, налазе сродне душе, и родитељи су кренули њиховим путем. Како објашњава Пепер Шварц, психолог с Универзитета у Вашингтону, одрасли све чешће настоје да се с неким упознају уз помоћ рачунара свесни да за партнером више не морају да трагају само у својој средини. Давно беше кад су љубав свог живота налазили у цркви или на предавањима за старије особе. Ново време очигледно носи и нову врсту упознавања – Интернет лако може да преузме и улогу проводаџије.
СТАРИЈЕ ПРОВЕРЕНИЈЕ
Сви су мислили да телевизијске станице траже искључиво младе и веома згодне новинарке и водитељке. Недавно расписаним конкурсом за нове водитељке вести и политичких емисија британски Би-Би-Си као да оповргава ово уверење.
![]() |
Наиме, после опсежног истраживања, надлежни су дошли до закључка да гледалиште, а посебно мушкарци, имају више поверења у зрелије даме. Због тога су одлучили да запосле жене старије од педесет година. Њихови извештаји, односно вести које читају гледаоцима уливају више поверења него они које саопштавају младе новинарке.
Хелен Бодин, уредница вести позната по томе што је с лакоћом слала у пензију новинарке које више нису у цвету младости, сада је изгледа потпуно променила мишљење. Одлучила је да се окружи дамама у „најлепшим годинама” и њима повери задатак саопштавања политичких вести.
Илустровао:
Драган Максимовић - Пријавите се или се региструјте да бисте слали коментаре