Како ради наш телесни сат? Време је за... Устајање у седам, посао у девет, ручак у један, одмор у шест, вечера у осам... И тако сваки дан. Можда вам понекад досади овакав распоред у току дана, али он није настао без разлога. У сваком организму постоји сат који нас обавештава о томе кад је најповољнији тренутак да нешто обавимо.
... доручак 7 часова У то време је најнижи ниво инсулина, хормона који утиче на проток шећера у нашем организму. Метаболизам има веома уигран ритам, а у овим тренуцима нам шаље знак да можемо слободно да навалимо на мед и чоколаду. Ако волите слатко, јутро је најбоље време за то.
... љубав 8 часова Ако водите љубав ујутру, најлакше ћете смршати (тада је ниво шећера у крви најнижи), а може позитивно да утиче и на остатак дана јер у то време организам производи сератонин - хормон среће.
... посао 10 часова Између 10 и 11 часова, као и између 15 и 16.30, ниво мелатонина је најнижи. У мождане ћелије долази више кисеоника и глукозе и све супстанце у организму које нас држе будним у пуном су оптицају. Штитна и надбубрежне жлезде тада највише раде, што доводи до тога да будемо делотворнији у испуњавању својих обавеза.
... ручак 12 часова Прави је тренутак за месо или тестенину уз обавезан додатак поврћа. Треба дати предност шаргарепи, луку и цвекли који имају више шећера, а парадајз и зелену салату оставити за вече.
... осамљивање Између 13 и 17 часова То нису тренуци за дружење јер бисте могли да будете узнемирени. Чак и потиштеност има свој часовник - најјача је између 21 и 24 часа. С друге стране, најбоље се осећамо четири сата након буђења.
... узимање лекова 16 часова Боље је отићи код зубара у ово време него у 10 ујутру, биће мање болно. Бол се најлакше подноси ноћу, између поноћи и два ујутру кад је лучење ендорфина (природног аналгетика) највеће. Ако имате чир на желуцу, тегобе могу да настану између седам увече и два ујутру јер је лучење киселине у желуцу тада највеће.
... свађу Између 17 и 20 часова Имате три сата дневно да се пожалите на све што вам смета. Између 17 и 20 сати координација покрета је најјача и спремни смо брже да реагујемо.
... спорт 18 часова Ако волите аеробик, трчање или бициклизам, најбоље је да се тиме бавите касно по подне јер је тада ниво адреналина у организму највиши. Ако сте наумили да смршате, идите у теретану рано ујутру и искористите висок ниво кортизола. Још боље је ако пре тога не доручкујете, наравно под претпоставком да сте јели претходне вечери. Енергија коју тако потрошите, биће на штету масних наслага.
... лечење алергије 19 часова Кијање, свраб и осип најчешће се јављају између осам увече и шест ујутру кад нам опада имуни систем. Зато је важно да лекове попијемо до 19 часова како бисмо спречили напад алергије.
... вечеру 20 часова За вечеру је најбоље јести рибу, месо или махунасто поврће зато што најмање гоје и подстичу рад хипофизе која има веома важну улогу у сагоревању масти.
... спавање 22 часа Природним спуштањем телесне температуре, биолошки сат нас обавештава да је време за спавање. Ако пренебрегнемо овај позив, следећи ће доћи тек за два сата. Веома је важно да се за вечеру не преједемо, јер бисмо могли да останемо будни много дуже него што смо наумили.
Илустровао Добросав Боб Живковић
|